Mistrzowskie dzieło

"Don Carlo" - reż. Peter Stein

26 czerwca Multikino zaprasza na wyjątkowe wydarzenie - retransmisję opery Giuseppe Verdiego "Don Carlo". Nagranie zrealizowano w 2013 roku w Salzburgu.

Retransmisję będzie można zobaczyć w 13 kinach sieci Multikino. W roli tytułowej Jonas Kaufmann.

O utworze

Opera "Don Carlos" określana bywa jako najmocniejsze, najgłębsze, najbogatsze, mistrzowskie i pełne niuansów dzieło "późnego" Giuseppe Verdiego, ukazujące w jednym utworze wszystkie typowe dla tego kompozytora cechy. Ze wszystkich oper Verdiego jest to utwór posiadający największą liczbę wersji. Opowieść ta oparta jest na losach Carlosa, księcia Asturii, po tym, jak jego ukochana Elżbieta de Valois poślubiła jego własnego ojca, króla Hiszpanii Filipa II. Mariaż był elementem traktatu pokojowego kończącego wojnę włoską (1551-1559) pomiędzy Habsburgami, a Walezjuszami.

O Festiwalu w Salzburgu

Festiwal w Salzburgu uznawany jest za największy letni festiwali muzyki i teatru w Europie - trwa aż 5 tygodni (późny lipiec - koniec sierpnia). Pierwszy letni festiwal w Salzburgu pod nazwą Internationalen Musikfeste in Salzburg odbył się w 1877. Festiwal ten przestano organizować w roku 1910. Do pomysłu letniego festiwalu muzycznego wrócono po zakończeniu I wojny światowej w roku 1918. Odnowienie imprezy związane było z pięcioma osobami, które obecnie uznawane są za założycieli Festiwalu w Salzburgu. Byli to: kompozytor Ryszard Strauss, poeta i dramaturg Hugo von Hofmannsthal, reżyser Max Reinhardt, scenograf Alfred Roller i dyrygent Franz Schalk.

Oficjalnie odnowiony festiwal zapoczątkowała premiera sztuki Jedermann Hofmannsthala 22 września 1920 roku. Za złoty okres festiwalu uznaje się lata 1934-1937, kiedy uczestniczyli w nim wybitni dyrygenci Arturo Toscanini i Bruno Walter. Popularność festiwalu zmalała po aneksji Austrii przez III Rzeszę w 1938 roku. Festiwal organizowano w pierwszych latach II wojny światowej (nie odbył się jedynie w latach 1943 i 1944).

W 2006 roku Festiwal w Salzburgu świętował 250 rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta. Uczczono to wystawieniem wszystkich 22 oper kompozytora (włączając do repertuaru dwie niedokończone opery). Przedsięwzięcie to zarejestrowano także na DVD (Universal Music Group), jako projekt M22.

Retransmisja opery "Don Carlo" odbędzie się w czwartek 26 czerwca w 13 kinach sieci Multikino: Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie.

Zapraszamy na retransmisję o godzinie 18:00

(-)
Materiał kina
24 czerwca 2014

Książka tygodnia

Street Art. Wielcy artyści i ich wizje
Wydawnictwo ARKADY
Alessandra Mattanza

Trailer tygodnia