Młoda reżyserka nagrodzona w Niemczech

"Magnicficat" - reż. Marta Górnicka

Marta Górnicka otrzymała główną nagrodę za reżyserię spektaklu "Magnificat" na Europejskim Festiwalu Młodych Reżyserów Fast Forward w Brunszwiku (Niemcy) - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Instytutu Teatralnego w Warszawie Kaja Stępkowska.

Spektakl "Magnificat" jest wykonywany przez stołeczny zespół teatralny Chór Kobiet, który zaprezentował przedstawienie na festiwalu w Niemczech w sobotę i w niedzielę.

Chór Kobiet to nowoczesna forma teatru chórowego. Zespół tworzy 25 kobiet wykonujących różne zawody, w różnym wieku. Spektakle Chóru Kobiet były prezentowane już na festiwalach teatralnych w Czechach, Francji, Irlandii, Japonii, Niemczech, Szwajcarii, Bośni i Hercegowinie oraz na Ukrainie.

W spektaklu "Magnificat" cytaty z Biblii, przepisy kulinarne, teksty noblistki Elfriede Jelinek, Adama Mickiewicza i fragmenty "Bachantek" Eurypidesa mieszają się z dźwiękiem komputera, trzaskiem migawek i fleszy, cytatami z gazet, a fragmenty utworów muzyki pop sprzęgają się z tradycyjną muzyką sakralną.

21 listopada Chór Kobiet ruszy w tournee po Francji. Spektakle "Tu mówi CHÓR" oraz "Magnificat" zostaną pokazane m.in. w Rennes, Arras, Douai oraz na festiwalu La Rose des Vents w Villeneuve d'Ascq.
W ankiecie miesięcznika "Teatr" spektakl "Magnicficat" został wyróżniony jako najlepsze przedstawienie teatru alternatywnego w Polsce w sezonie 2010/11 oraz w kategorii najlepsza muzyka teatralna.
W 2012 roku spektakl otrzymał Główną Nagrodę Jury na Festiwalu Teatralnym Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie, Główną Nagrodę Jury dla Marty Górnickiej za reżyserię spektaklu na 3. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych "m-teatr", Nagrodę Publiczności dla najlepszego spektaklu na 3. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych "m-teatr".
W październiku "Magnificat" otrzymał nagrodę Srebrnego Wieńca Laurowego dla najlepszego spektaklu Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Mess w Sarajewie. Przedstawienie otrzymało wtedy też dwie nagrody specjalne.

W programie festiwalu Fast Forward w Brunszwiku znalazły się również przedstawienia Martina Gruenheita, Simona Kubischa (obaj z Niemiec), Katy Hernan, Adriena Ruppa (Szwajcaria), Maren E. Bjorseth, Marjolijn van Heemstra (Holandia), Ruth Rosenthal, Xaviera Klaine (Francja-Izrael), Csaby Polgar (Węgry).

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na www.staatstheater-braunschweig.de

(-)
(PAP)
20 listopada 2012

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia