Młode polskie słowiki w warszawskim ogrodzie.

„Akademia Operowa" przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie

Program Kształcenia Młodych Talentów „Akademia Operowa" przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie funkcjonuje już od wielu lat i wykształcił wielu w tej chwili znanych na całym świecie młodych śpiewaków operowych.

Fenomen tej instytucji opiera się na współpracy z najważniejszym teatrem operowym w Polsce. Młodzi artyści, bardzo dokładnie wyselekcjonowani podczas wieloetapowej i długotrwałej rekrutacji dostają ogromną szansę na dobrą przyszłość w najlepszych teatrach operowych. A TW ON zyskuje naprawdę fenomenalne młode głosy.

W tym sezonie Akademia Operowa zaprosiła publiczność warszawską na mały spektakl pod tytułem „W ogrodzie". Tytuł skromny, dość tajemniczy, na niewiele wskazujący, a jednak widownia w Sali Młynarskiego (scena kameralna) była wypełniona w przepisowych pięćdziesięciu procentach. Okazało się, że tytułowy ogród to jedynie tło dla przepięknych pieśń Moniuszki zaaranżowanych przez Rafała Kłoczkę na fortepian oraz zespół instrumentalny. Za reżyserię i scenariusz odpowiadała Ewa Rucińska – od wielu lat związana z projektami Akademii Operowej. Spektakl miał być współczesnym tchnieniem dla bardzo już znanych polskich pieśni narodowego kompozytora. I to właśnie dało się odczuć: ciepłe, letnie słońce ogrzewające młode twarze artystów, śpiew ptaków jako przerywnik pomiędzy pieśniami, mnóstwo kwiatów i wszechobecna biel łącząca się z projekcjami multimedialnymi w pastelowych kolorach.

Aby nie faworyzować i jednocześnie nie zniechęcać młodych śpiewaków należy stwierdzić – i jest to prawda – że każdy z nich wykonał swoją pieśń z wielkim zaangażowaniem. Również i młodzi pianiści kameraliści byli częścią spektaklu – oni też są uczestnikami Programu Kształcenia Młodych Talentów.
Młodzi artyści:
Katarzyna Belkius – sopran
Katarzyna Drelich – sopran
Kamila Dutkowska – sopran
Paula Kluczna – sopran
Justyna Kopeć – sopran
Zuzanna Nalewajek – mezzosopran
Katarzyna Szymkowiak – mezzosopran
Jakub Foltak – kontratenor
Sebastian Mach – tenor
Adrian Janus – baryton
Szymon Raczkowski – baryton
Paweł Horodyski – bas
Jasin Rammal-Rykała – bas
Pianiści:
Michał Biel
Patrycja Gajek
Joachim Kołpanowicz
Weronika Mackiewicz
Aleksandra Moliszewska
Natalia Pawlaszek
Alina Shevchenko
Paulina Storka

K. D.
Dziennik Teatralny Warszawa
27 września 2021

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...