Młodość, miłość, intymność, śmierć

"Spowiedź motyla" - reż. Julia Kijowska - Teatr Ateneum w Warszawie

„Spowiedź motyla" to spektakl-koncert na aktorkę, muzyka, dwie gitary i dziesięć dziewczynek, inspirowany pamiętnikiem 14-letniego Janusza Korczaka i grafikami Henry'ego Dargera. Premiera już 5 października na Scenie Głównej Ateneum, kolejne spektakle w listopadzie.

„Spowiedź motyla" jest opowieścią o dojrzewaniu, które twórcy spektaklu interpretują w szerokim znaczeniu, jako dorastanie do rozumienia życia w najczulszych aspektach: młodości, miłości, intymności, ale też i śmierci.

Spektakl powstał z inspiracji lekturą „Spowiedzi motyla" – prywatnych zapisków nastoletniego Janusza Korczaka oraz grafikami Henry'ego Dargera, którego twórczość została odkryta w 1973, dopiero po jego śmierci. Tematem twórczości Dargera, podobnie jak u Korczaka, były dzieci. W swoich pracach łączył technikę komiksu z kolażem.

Istotną częścią spektaklu-koncertu są songi autorstwa Julii Kijowskiej – śpiewane przez aktorkę po polsku i angielsku, z muzyką na żywo Radka Łukasiewicza z zespołu Pustki. W spektaklu biorą też udział dzieci, bo to z perspektywy ich świata Kijowska i Faruga opowiadają „Spowiedź motyla".

(-)
Materiał Teatru
21 września 2017

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...