Młodzi aktorzy nominowani

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego

Maria Dębska, Magdalena Koleśnik, Tomasz Ziętek, Piotr Trojan i Tomasz Włosok zostali nominowani do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2020/21 dla młodych aktorów odznaczających się wybitną indywidualnością. W czyje ręce trafi statuetka — dowiemy się pod koniec listopada.

Laureatami Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego mogą zostać artyści, którzy nie skończyli jeszcze 35 lat i wyróżnili się zagranymi w ostatnim roku rolami. Kandydatów do nominacji wskazuje Zarząd Fundacji "Kino".

We wtorek organizatorzy nagrody przypomnieli, że wybór nominowanych jest zadaniem kapituły nagrody, w skład której wchodzą m.in. prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, reżyserzy Agnieszka Holland i Krzysztof Zanussi, aktorzy Jan Englert, Maja Komorowska, Zbigniew Zamachowski, Krystyna Janda, Joanna Szczepkowska i Maja Ostaszewska, krytycy filmowi Bożena Janicka i Piotr Wojciechowski, a także przedstawiciele biznesu filmowego — członkini zarządu Cyfrowego Polsatu Agnieszka Odorowicz i prezes Multikina Paweł Świst.

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego: oto nominowani:

Jak czytamy w komunikacie, na liście nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2020/21 znaleźli się m.in. Maria Dębska za rolę w "Bo we mnie jest seks" Katarzyny Klimkiewicz, Magdalena Koleśnik za rolę w "Sweat" Magnusa von Horna oraz Piotr Trojan za rolę w "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka.

Szansę na statuetkę mają ponadto: Tomasz Włosok za rolę w "Piosenkach o miłości" Tomasza Habowskiego i Tomasz Ziętek za rolę w "Hiacyncie" Piotra Domalewskiego.

Laureata lub laureatkę poznamy pod koniec listopada podczas uroczystości, która odbędzie się w stołecznym kinie Luna.

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego: co to za wyróżnienie?
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego jest przyznawana od 1969 r. Jej pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. W latach 1969-95 nagrodę przyznawało pismo "Ekran". W 2005 r., po 10 latach przerwy, przejęła ją Fundacja Kino.

Dotychczasowymi laureatami wyróżnienia byli m.in. Maja Komorowska, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Marek Kondrat, Krzysztof Majchrzak, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Dorota Segda, Marcin Dorociński, Kinga Preis, Maciej Stuhr, Magdalena Popławska, Agnieszka Żulewska oraz Marta Nieradkiewicz.

Konferencja prasowa i spotkanie z nominowanymi aktorami odbędzie się 9 listopada (wtorek) o godzinie 14.30 w klubokawiarni Pardon To Tu, przy Al. Armii Ludowej 14, w Warszawie

(-)
Kurier PAP
3 listopada 2021

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...