Młodzi artyści na scenie Opery Krakowskiej

pokaz Studia Baletowego pt. "Balet to my!"

W ostatnich dniach scena Opery Krakowskiej należała do młodych tancerzy. 6 i 7 czerwca odbył się Pokaz Studia Baletowego pt. "Balet to my! ". Taniec królował niepodzielnie. Wszyscy uczniowie, od najmłodszych po najstarszych adeptów sztuki baletowej, zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności, a przede wszystkim pokazali, że taniec to ich wielka pasja. Zachwycona publiczność nagrodziła artystów długimi owacjami.

Koncert otworzyły uczennice klasy dyplomowej oryginalną choreografią "Pas de quatre".

W pierwszej części pokazu zobaczyliśmy również etiudy taneczne w wykonaniu uczniów wszystkich klas Studia oraz jego absolwentów. Najmłodsi tancerze zaprezentowali się w układach tanecznych pt. "Uciekaj Myszko", "A porządek musi być", "Aniołki", "Co w duszy gra", "Rusałki", "Wciąż ku marzeniom", "Słoneczny poranek".

Uczennice klasy dyplomowej, a także absolwentki Studia Baletowego oczarowały widzów prezentując wariacje klasyczne w oryginalnych choreografiach. Izabella Kłyś zatańczyła wariację z baletu "Esmeralda", Alicja Kapusta wariację z I aktu baletu "Jezioro łabędzie", Anna Ferenc wariację Kitri z I aktu baletu "Don Kichot", Aleksandra Jęczmionek zaprezentowała się w wariacji Gamsatti z II aktu baletu "Bajadera", a Barbara Kopciewicz w wariacji Klary z II aktu baletu "Dziadek do orzechów".

W kolejnej części zobaczyliśmy układy taneczne w technice tańca współczesnego i charakterystycznego. Wśród nich etiudę pt. "Torn Apart" w wykonaniu i choreografii Marii Salwińskiej oraz układ "Przyjaciółki" zatańczony przez Izabelę Głowacką, Kamilę Kękuś i Jagodę Nowak w choreografii Jacka Szydłowskiego. Obydwie etiudy zakwalifikowały się do finału międzynarodowego konkursy Dance Word Cup, który odbędzie się na przełomie czerwca i lipca 2015 w Bukareszcie. W finale konkursu znalazł się również układ "Kołomajki" w wykonaniu klasy IV w choreografii Violetty Maciejewskiej. Pierwszą część pokazu zakończył zachwycający taniec węgierski pt. "Oddech puszty" w wykonaniu klas VII I VIII w choreografii Magdaleny Malskiej.

Drugą częścią koncertu była baletowa opowieść "U królowej Tatry" oparta na motywach "Baśni o dwunastu miesiącach" Janiny Porazińskiej, według scenariusza i w reżyserii Violetty Maciejewskiej i Magdaleny Malskiej. Również w tej części uczniowie zaprezentowali się w różnych technikach tanecznych. Barwna opowieść o podróży w krainę czterech pór roku była dla młodych artystów także wspaniałym wyzwaniem aktorskim.

Choreografię układów tanecznych przygotowali pedagodzy Studia Baletowego pod kierownictwem Magdaleny Malskiej. Pokaz poprowadził artysta Opery Krakowskiej Stanisław Knapik.

(-)
Materiał Teatru
10 czerwca 2015

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia