Młodzi bez idei

18. Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej

Kolejną punktem 18. Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej, był spektakl "JJ\'s voices" Szweckiego zespołu Cullberg Ballet

Intensywność głosu i pasja, z jaką wielka wokalistka Janis Joplin wykonywała swoją muzykę, była inspiracją do powstania spektaklu, w którym wykorzystano kilka utworów z jej repertuaru. Symbol wolności, niezależności i popkultury zestawiono z współczesnym światem ludzi młodych, często zagubionych, pozbawionych idei i sensu istnienia. 

Patrząc na czasy, w których żyła Janis Joplin czy choćby przenosząc sytuację na grunt polski z przed 89 r., widzimy ogromną siłę w ludziach, poczucie misji, walkę o zmianę panującego stanu rzeczy. We współczesnym świecie młodych ludzi, w którym wszystko jest łatwo dostępne, oczywiste i zbyt proste, brakuje idei, pasji, dzięki której mogliby czuć większą przynależność społeczną i cel. Młodzi miotają się we współczesnym świecie owładnięci konsumpcją, a postać wielkiej Janis, czytelny symbol swoich czasów i idei, zawstydza ich wielką pasją istnienia. 

Zunifikowani tancerze, odziani w bluzy zacierające ich płeć, mogą przypominać osoby z wielkomiejskiego tłumu, w którym każda postać jest do siebie podobna i niewyróżniająca się niczym. I tu jest wielka potrzeba zaistnienia z pośród masy pędzącej w własną stronę. Jednak nikomu się to nie udaje. Każdy z nich jest samotny, zamknięty we własnym świecie. 

Tancerze od pierwszej sceny miotają się w tańcu, dając upust głęboko ukrywanym emocjom, które wcześniej nie były obecne i nigdy niepokazywane na zewnątrz. To pierwszy krzyk narodzonego dziecka. W spektaklu użyto tablic/emblematów, które mogą powiedzieć więcej o stanie młodego człowieka niż słowo. Nastolatkom łatwiej wyrazić uczucia wirtualnie, używając kilku zaledwie słów, a nawiązanie relacji w świecie rzeczywistym to dla nich materia nieznana. 

Cały spektakl wydaje się chaotyczny, pozbawiony celowości i może nawet nużyć. Jednak czasem, czyjeś spojrzenie na rzeczywistość musi dojrzeć w nas samych, okrzepnąć i przenieść na własny grunt, po prostu chwilę się zastanowić, aby docenić jego wartość.

Cullberg Ballet (Szwecja) JJ’s voices

Dawid Komuda
Dziennik Teatralny Katowice
30 czerwca 2011

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...