Młodzi ludzie we współpracy z Teatrem

cykl spektakli Teatru TrzyRzecze z Białegostoku

Projekt Teatr w Mieście to cykl spektakli o młodych, dla młodych i robionych przez młodych - mówi Konrad Dulkowski z Teatru TrzyRzecze.

Dlatego więc TrzyRzecze zbiera grupę młodzieży (od 14. do 25. roku życia), z którą będzie realizował pewien program. Ci ludzie zostaną liderami. Oni z kolei w swoich środowiskach pozyskają następne osoby. I z nimi zrobią spektakle. 

- Razem stworzymy przedstawienie od początku, od podstaw - dodaje Rafał Gaweł. - Zaczniemy od zbierania obserwacji. Później młodzi ludzie sami napiszą dramat na jeden z podanych tematów. Pomożemy im go wyreżyserować, zrobić muzykę, scenografię, przeprowadzić kampanię promocyjną.

TrzyRzecze chce później wystawić te spektakle w miejscach publicznych - od dworca począwszy, poprzez galerie handlowe, na placu w centrum miasta kończąc.

Tematy, którymi zajmować się będzie młodzież, są kontrowersyjne. Ale to celowy zabieg. Chodzi przecież o to, by sztuka skłaniała do myślenia.

Spektakle mają więc dotyczyć między innymi takich zagadnień jak: Czemu muszę udawać, że chodzę do kościoła?, Moje koleżanki pobiły się o chłopaka, Mam kumpla zaćpanego dopalaczami, Jak być gejem na Podlasiu i przeżyć? oraz Boję się bezrobocia.

- Już zgłosiło się do nas kilkadziesiąt osób - mówi Rafał Gaweł. - Na pozostałych czekamy przez cały sierpień w siedzibie teatru przy ul. Młynowej 19.

Urszula Krutul
Kurier Poranny
17 sierpnia 2012

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia