Młodzieżowy musical na teatralnej scenie

Kostiumowe widowisko muzyczne "1241. Bitwa pod Legnicą"

Opiekę nad finalnym kształtem musicalu, który premierowo pokazany zostanie na dużej scenie legnickiego teatru 29 sierpnia, objął Jacek Głomb.

Młodzi legniccy organizatorzy przedsięwzięcia, którego celem jest wyprodukowanie i wystawienie muzycznego widowiska historycznego, nie są nowicjuszami. Dwa lata temu w I Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy z powodzeniem wystawili musical "Taniec wampirów". Jesienią ubiegłego roku postanowili skoczyć na głęboką wodę, nadal jednak zupełnie samodzielnie - od stworzenia projektu i pozyskania środków na jego realizację począwszy, przez organizację castingów, opracowanie scenariusza, napisanie libretta i muzyki, po opracowanie choreografii i kostiumów oraz wyreżyserowanie pełnowymiarowego, dwuaktowego spektaklu.

- Nasz musical opowiadać będzie o czasach księcia Henryka II Pobożnego i bitwie z Mongołami pod Legnicą w 1241 roku. Nie będzie to jednak spektakl dokumentalny oparty na opracowaniach historyków. Naszym celem jest, by opowiedziana w przedstawieniu historia była ciekawa, lekka, przyjemna, ale i pouczająca. Będzie zatem miejsce na wątek miłosny, szczyptę żartu, odrobinę tragizmu i zaskakująco optymistyczny finał - objaśnia założenia projektu jego koordynatorka, autorka scenariusza i reżyserka całości, Joanna Brylowska.

Od początku bieżącego roku młodzież przygotowująca musical pracuje w ośmiu sekcjach: wokalnej, tanecznej, orkiestrowej, scenograficznej, kostiumowej, charakteryzatorsko-fryzjerskiej, statystów i dokumentalistów. Środki finansowe (2.311 euro), które pozwoliły m.in. na wydruk nut, stworzenie scenografii, uszycie strojów i zakup środków charakteryzacji twórcy przedstawienia pozyskali w unijnym programie "Młodzież w działaniu", dzięki projektowi opracowanemu przy współpracy z Legnickim Stowarzyszeniem Inicjatyw Obywatelskich.

Pierwsze próby do spektaklu odbywały się od wiosny tego roku w Legnickim Centrum Kultury. Na dziedzińcu jego siedziby, czyli budynku Akademii Rycerskiej, miała się też odbyć plenerowa prezentacja musicalu. Na to, jednak bardzo skomplikowane pod względem technicznym przedsięwzięcie produkcyjne, młodym twórcom przestawienia zabrakło środków. Z pomocą przyszedł legnicki teatr.

- Scena teatralna jest łatwiejszym i właściwym miejscem, na którym powinno się wystawić to przedstawienie. Tym bardziej, że musicale, opery i operetki były stałym elementem przedwojennego repertuaru niemieckiego teatru w Legnicy. Świadectwem tego jest chociażby konstrukcja naszej sceny i wyposażenie jej w orkiestron. Chcę jednak, by nasza pomoc była więcej niż tylko techniczna. Bardzo zależy mi, by młodym ludziom się udało - deklaruje szef legnickiego teatru Jacek Głomb.

22 sierpnia rozpoczną się sceniczne próby całości musicalu. Premiera na dużej Scenie Gadzickiego 29 sierpnia o godz. 19.00 (drugie przedstawienie dzień później, o tej samej porze). Bezpłatne wejściówki na oba spektakle dostępne będą w kasie biletowej legnickiego teatru od poniedziałku 19 sierpnia.

Zanim jednak dojdzie do premiery na teatralnej scenie fragmenty przedstawienia zaprezentowane zostaną w niedzielę 25 sierpnia o godz. 16.00w legnickim parku miejskim w ramach realizowanych od maja br. coniedzielnych, darmowych i plenerowych prezentacji artystycznych fundowanych mieszkańcom miasta przez "Naprawiaczy Świata" - Fundację Jacka Głomba. Natomiast bezpośrednio po scenicznych prezentacjach premierowych, 2 września młodzieżowy musical "1241. Bitwa pod Legnicą" wystawiony zostanie w Legnickim Polu, gdzie m.in. mieści się muzeum trzynastowiecznej historycznej potyczki księcia Henryka z Mongołami.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
13 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...