MM na 130-lecie sceny

"Mistrz i Małgorzata" - reż. Małgorzata Warsicka - Teatr Polski w Bielsku-Białej

"Mistrza i Małgorzatę" Michała Bułhakowa w adaptacji i reżyserii Małgorzaty Warsickiej wystawi w październiku bielski Teatr Polski. Premiera spektaklu zainauguruje jubileusz 130-lecia sceny - informuje impresariat teatru.

Specjalistka ds. operacyjnych, marketingu i promocji bielskiej sceny Irena Świtalska podała, że w spektaklu weźmie udział obsada licząca ponad dwadzieścia osób. W rolę Mistrza wcieli się Piotr Gajos, a Małgorzaty - Jagoda Krzywicka.

Świtalska dodała, że inscenizację dzieła Bułhakowa przygotowuje zespół twórców, który zebrał laury podczas tegorocznych 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych i konkursu "Klasyka Żywa" za spektakl "Beniowski. Ballada bez bohatera" Teatru Nowego w Poznaniu. Nagrodę główną otrzymała tam autorka adaptacji i reżyser Małgorzata Warsicka. Uhonorowany został także kompozytor Karol Nepelski.

Warstwa dźwiękowa bielskiej sztuki "Mistrz i Małgorzata" została stworzona w nawiązaniu do Pasji według św. Jana i według św. Mateusza. "Muzyka będzie wykonywana na żywo przez kwartet smyczkowy oraz chór" - podała bielska scena. Za scenograficzny kształt spektaklu odpowiada Marcin Chlanda, a kostiumy zaprojektowała Edyta Jermacz.

Będzie to już trzecia adaptacja dzieła Bułchakowa w bielskim teatrze. Pierwsza, w reżyserii Andrzeja Marii Marczewskiego, została wystawiona w 1998 r., a druga - Roberta Talarczyka, osiem lat temu.

Premiera spektaklu odbędzie się 6 października.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej".

Marek Szafrański
Kurier PAP
30 września 2019

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...