Mocny akord na zakończenie

20. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Spektakl Teatru Polonia z Warszawy, „Konstelacje” w reżyserii Adama Sajnuka, zakończy jubileuszową, dwudziestą edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Przedstawienie zrealizowano w oparciu o tekst Nicka Payne'a, relacjonujący nietypową historię miłosną... Marianne i Roland spotykają się i zakochują w sobie. Ale co by było, gdyby ich drogi w ogóle się nie zeszły? A gdyby ich losy skrzyżowały się w innym momencie? Nick Payne pokazuje nam różne wersje tej samej historii, przy okazji zadając ważne pytania o znaczenie przypadków i wyborów w naszym życiu. To sztuka o przeznaczeniu, o tym, jak z pozoru błahe, codzienne wydarzenia wpływają na nasz los. A w tle działają – matematyka, fizyka kwantowa i teoria kosmosu.

Adam Sajnuk to reżyser, aktor, założyciel Teatru Konsekwentnego w Warszawie, obecnie dyrektor artystyczny Teatru WARSawy. Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli, do których napisał również scenariusze, m.in. „Małpy", „Pacjent", „PoRażka", „Zaklęte rewiry", „Kompleks Portnoya"... W niektórych z nich grał role. Wystąpił również w spektaklach innych reżyserów, m.in. w „Taśmie" M. Siegoczyńskiego, „Gąsce" R. Dobrowolskiego, „Zbombardowanych" M. Kality. Reżyserował także w Warszawie poza własnym teatrem, choćby na scenie Ateneum, Polonii czy w Akademii Teatralnej.

Wraz z ostatnim przedstawieniem kończy się plebiscyt na najlepszy spektakl, najlepszego aktora i aktorkę XX MFSPiN. Głosy można jeszcze wrzucać do specjalnych urn, wystawionych w teatralnym foyer.

Remigiusz Mielczarek
Materiał Festiwalu
4 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...