Modernizacja dla konfortu widzów

Miejski Teatr "Miniatura" w Gdańsku

Miejski Teatr "Miniatura" od lipca do października przejdzie gruntowny remont foyer, sanitariatów dla widzów oraz wentylacji i instalacji elektrycznych. To drugi etap remontu teatru, po widowni, którą wymieniono w 2010 roku.

Planowane prace mają na celu poprawę jakości pomieszczeń udostępnianych widzom. Remont rozpocznie się po zakończeniu obecnego sezonu artystycznego i (jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem) potrwa do połowy października 2014 roku. Modernizacja teatru jest możliwa dzięki dotacji celowej, przyznanej przez Radę Miasta Gdańska w wysokości 2 milionów złotych.

- Aktualnie jesteśmy na etapie załatwiania pozwoleń na budowę. Inwestycję prowadzi Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska. Najistotniejszą zmianą będzie przeniesienie kas biletowych do foyer teatru. Unikniemy dzięki temu sytuacji, gdy grupy zorganizowane czekają na wydanie biletów na schodach wejściowych, niekiedy się na nich nie mieszcząc. Przebudowa ma na celu podniesienie komfortu widzów przebywających w naszym teatrze przed, w trakcie i po przedstawieniu oraz dostosowanie teatru do aktualnych norm i przepisów, w szczególności w zakresie stanu sanitarno-technicznego oraz ochrony przeciwpożarowej - wyjaśnia Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Teatru Miniatura.

Modernizacja spowoduje zmianę funkcjonalności foyer teatru. Poza przeniesieniem kas biletowych wyremontowane zostaną toalety, powstanie dodatkowa toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych (przy wejściu do teatru pojawi się również winda dla osób na wózkach, umożliwiająca im wjazd pomimo schodów). Odświeżeniu i częściowej wymianie poddane zostaną także elementy elewacji zewnętrznej.

- Zmianie ulegnie cała przestrzeń głównego holu teatru. Dzięki temu uzyskamy m.in. półotwartą przestrzeń do prowadzenia spotkań czy warsztatów we foyer teatru. W miejscu obecnej kasy znajdzie się niewielka kawiarenka ze stolikami dla dzieci i dorosłych. Wymiana wentylacji w całym teatrze poprawi z kolei komfort widzów i artystów również w trakcie przedstawień - dodaje Wicza-Pokojski.

Prace remontowe mają się zakończyć w połowie października.

- Oczywiście teatr będzie w czasie remontu funkcjonować. Liczymy na udział w projekcie "Teatr Polska 2014", organizowanym przez Instytut Teatralny w Warszawie. We wrześniu czekają nas jeszcze pokazy "Błękitnej planety" w Islandii. W Miniaturze chcemy grać od 1 października, licząc się z tym, że początkowo czekać będą widzów pewne niedogodności związane z końcówką prac remontowych - kończy dyrektor Teatru Miniatura.

Koszt przedsięwzięcia to 2 mln zł.

Łukasz Rudziński
Trojmiasto
21 maja 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia