Modrzejewska w swym teatrze

jak Narodowy Stary Teatr uczcił patronkę?

Swą patronkę, której 170. rocznica urodzin minęła wczoraj, uczcił w poniedziałkowy wieczór Narodowy Stary Teatr

Była Modrzejewska w Ardenie, kalifornijskiej posiadłości, Modrzejewska w pracowni Adama Chmielowskiego, w amerykańskiej garderobie, wreszcie podczas Kongresu Kobiet w Chicago, gdzie wygłosiła płomienne przemówienie.

Aktorki Anna Lutosławska, Anna Polony, Beata Malczewska i studentka UJ Dominika Malczyńska odtwarzały postać wielkiej artystki i wspaniałej kobiety, przywołując fragmenty ze spektakli "Brat naszego Boga", "Rzecz o Modrzejewskiej" i "Madame". Partnerowali im Jerzy Grałek, Marcin Słota, Jacek Romanowski i Tadeusz Malak, wcielając się w liczne postaci z życia aktorki. Byli też studenci z teatru Remedium - oni wszyscy, wraz z tłumnie przybyłymi gośćmi wypełnili Stary Teatr po brzegi podczas urodzinowej fety. A wszystko to działo się za sprawą prof. Emila Orzechowskiego, pomysłodawcy urodzin, wielbiciela aktorki, autora prac o Helenie Modrzejewskiej.

Aktorkę uczcił też Stary Teatr, wydając przepiękny album "Modjeska/ Modrzejewska". Prezentowano także inne publikacje jej poświęcone, m.in. "Dramaty o Modrzejewskiej" oraz działalność Pracowni Dokumentacji Życia i Twórczości Modrzejewskiej UJ. Na zakończenie wieczoru studenci krakowskiej PWST odśpiewali pieśń Stanisława Wyspiańskiego "Widziałem ją Makbeta żoną", będącą zapisem wrażeń poety, który obserwował aktorkę w tej roli, stojąc w kulisach krakowskiego teatru. Był i film o pani Helenie, zabrzmiały utwory muzyczne jej dedykowane, m.in. "Krakowiak fantastyczny" Paderewskiego, fragmenty utworów Chopina, a portret Modrzejewskiej autorstwa Ajdukiewicza przyozdobiły dziesiątki purpurowych róż.

- Ten wieczór poświęcamy też wszystkim artystom, którzy już odeszli, bo pamięć o nich zawsze pozostaje żywa - powiedział prof. Emil Orzechowski, prezes Fundacji dla Modrzejewskiej. A potem już odśpiewano tradycyjne "Sto lat" i "Happy Birthday", częstowano lampką wina i tortem. Nie obyło się i bez wytwornego urodzinowego przyjęcia w "Gościńcu Polskim".

Jolanta Ciosek
Dziennik Polski
14 października 2010

Książka tygodnia

Trailer tygodnia