Modrzejewska w swym teatrze

jak Narodowy Stary Teatr uczcił patronkę?

Swą patronkę, której 170. rocznica urodzin minęła wczoraj, uczcił w poniedziałkowy wieczór Narodowy Stary Teatr

Była Modrzejewska w Ardenie, kalifornijskiej posiadłości, Modrzejewska w pracowni Adama Chmielowskiego, w amerykańskiej garderobie, wreszcie podczas Kongresu Kobiet w Chicago, gdzie wygłosiła płomienne przemówienie.

Aktorki Anna Lutosławska, Anna Polony, Beata Malczewska i studentka UJ Dominika Malczyńska odtwarzały postać wielkiej artystki i wspaniałej kobiety, przywołując fragmenty ze spektakli "Brat naszego Boga", "Rzecz o Modrzejewskiej" i "Madame". Partnerowali im Jerzy Grałek, Marcin Słota, Jacek Romanowski i Tadeusz Malak, wcielając się w liczne postaci z życia aktorki. Byli też studenci z teatru Remedium - oni wszyscy, wraz z tłumnie przybyłymi gośćmi wypełnili Stary Teatr po brzegi podczas urodzinowej fety. A wszystko to działo się za sprawą prof. Emila Orzechowskiego, pomysłodawcy urodzin, wielbiciela aktorki, autora prac o Helenie Modrzejewskiej.

Aktorkę uczcił też Stary Teatr, wydając przepiękny album "Modjeska/ Modrzejewska". Prezentowano także inne publikacje jej poświęcone, m.in. "Dramaty o Modrzejewskiej" oraz działalność Pracowni Dokumentacji Życia i Twórczości Modrzejewskiej UJ. Na zakończenie wieczoru studenci krakowskiej PWST odśpiewali pieśń Stanisława Wyspiańskiego "Widziałem ją Makbeta żoną", będącą zapisem wrażeń poety, który obserwował aktorkę w tej roli, stojąc w kulisach krakowskiego teatru. Był i film o pani Helenie, zabrzmiały utwory muzyczne jej dedykowane, m.in. "Krakowiak fantastyczny" Paderewskiego, fragmenty utworów Chopina, a portret Modrzejewskiej autorstwa Ajdukiewicza przyozdobiły dziesiątki purpurowych róż.

- Ten wieczór poświęcamy też wszystkim artystom, którzy już odeszli, bo pamięć o nich zawsze pozostaje żywa - powiedział prof. Emil Orzechowski, prezes Fundacji dla Modrzejewskiej. A potem już odśpiewano tradycyjne "Sto lat" i "Happy Birthday", częstowano lampką wina i tortem. Nie obyło się i bez wytwornego urodzinowego przyjęcia w "Gościńcu Polskim".

Jolanta Ciosek
Dziennik Polski
14 października 2010

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...