Monika Strzępka "zwolniona z obowiązku świadczenia pracy"

Monika Strzępka odwołana ze stanowiska dyrektorki Teatru Dramatycznego

W piątek po godz. 14 w biuletynie Warszawy ukazała się decyzja władz stolicy o odwołaniu Moniki Strzępki ze stanowiska dyrektorki Teatru Dramatycznego. Na stanowisku, do przeprowadzenia konkursu, zastąpi ją Mariusz Guglas.

Monika Strzępka była dyrektorką Teatru Dramatycznego od września 2022 r.

W drugiej połowie 2023 r. zaczęły pojawiać się głosy dotyczące nierównego traktowania pracowników teatru oraz niebezpiecznych warunków pracy.

Od tego czasu trwała wymiana zdań między pracownikami teatrum dyrektorką i władzami miasta, które też w grudniu zapowiedziały odwołanie Strzępki ze stanowiska

Jak pisze "Rzeczpospolita", była już dyrektorka Teatru Dramatycznego, której odwołaniu towarzyszył skandal, oskarżenia o dyskryminację i odwołany spektakl "Heksy", w piątek ok. godz. 12 informowała media, że o swoim odwołaniu dowiedziała się od dziennikarzy.

— Nie otrzymałam żadnego pisma, nie ma zarządzenia Prezydenta – tłumaczyła Monika Strzępka 5 stycznia. Chwilę później, bo ok. godz. 14 w biuletynie Warszawy oficjalnie pojawiła się wiadomość, że Monika Strzępka została odwołana, a pełniącym obowiązki dyrektora został Mariusz Guglas.

Monika Strzępka "zwolniona z obowiązku świadczenia pracy" jako dyrektorka Teatru Dramatycznego

Jak czytamy w decyzji podpisanej przez zastępczynię prezydenta Warszawy Aldony Machnowskiej-Góry "z dniem 5 stycznia 2024 r. odwołuje się Monikę Strzępkę ze stanowiska dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka z powodu odstąpienia od realizacji umowy w sprawie warunków organizacyjno-finansowych działalności instytucji kultury oraz programu działania instytucji kultury zawartej w dniu 21 czerwca 2022 r.".

Dalej czytamy także, że odwołanie to jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę. Zachowano też miesięczny okres wypowiedzenia, który zakończy się 29 lutego. Na ten czas zwolniono ją jednak z obowiązku świadczenia pracy.

W kolejnej decyzji Aldona Machnowska-Góra powierza Mariuszowi Guglasowi pełnienie obowiązków dyrektora Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka od 6 stycznia 2024 r.". Mariusz Guglas od 2017 roku pracował w Teatrze Dramatycznym jako zastępca dyrektora do spraw technicznych.

Głośno wokół Teatru Dramatycznego zrobiło się po zawieszeniu Moniki Strzępki przez wojewodę z PiS Konstantego Radziwiłła, co miało miejsce kilka miesięcy po objęciu przez nią stanowiska (2022 r.). Wtedy są uznał to działanie za bezprawne.

Czytaj także: Monika Strzępka ma odejść z Teatru Dramatycznego. "Nie widzę możliwości"

Po ponad roku od objęcia stanowiska Monika Strzępka udzieliła szeroko komentowanego wywiadu Magdalenie Rigamonti dla Onetu. — Poprzedni dyrektor zostawił w tym teatrze swoiste dziedzictwo, nie tylko estetyczne, z którym każdego dnia się mierzę. Mówiąc wprost, weszliśmy na bardzo precyzyjnie zaminowany teren — podkreślała, mówiąc, że musi zwolnić połowę zespołu aktorskiego.

Na kontrowersje wokół jej słów, a także na wypowiedzi zwalnianych aktorek i aktorów, którzy zarzucali Strzępce "dyskryminację" i niebezpieczne warunki pracy, reagowała Aldona Machnowska-Góra, informując o spotkaniu ze związkami zawodowymi.

Przeczytaj: Rok ze Strzępką. "Monika z zadeklarowanej feministki stała się wzorcem dyskryminacji"

W międzyczasie kolejnym punktem zapalnym okazał się spektakl "Heksy", który miał być pierwszym przedstawieniem w reżyserii Moniki Strzępki, a jego premierę zaplanowano na 15 grudnia. Kilkanaście godzin przed wydarzeniem wszystko odwołano, a wcześniej głos sprzeciwu wobec metod pracy nad sztuką publicznie wyraziła autorka powieści i współautorka adaptacji Agnieszka Szpila.

Od tamtego czasu władze miasta zapowiadały odwołanie Moniki Strzępki ze stanowiska.

Jsl
Onet Kultura
5 stycznia 2024
Portrety
Monika Strzępka

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia