Monodram muzyczny na festiwalach

"Karin Stanek" - reż. Alina Moś-Kerger - Teatr Korez w Katowicach

Monodram muzyczny "Karin Stanek" w reż. Aliny Moś-Kerger i wykonaniu Agnieszki Wajs już wkrótce zostanie zaprezentowany podczas dwóch prestiżowych festiwali teatralnych.

Pierwszy pokaz odbędzie się 25 października o godz. 17.30 podczas XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu. Z kolei 26 listopada o godz. 20.20 monodram pojawi się w głównym nurcie XI Wałbrzyskich Fanaberii Teatralnych.

- To bardzo duże wyróżnienie, ale i podwójna trema - grać przed festiwalową publicznością, która jak wiadomo składa się najczęściej z teatralnych koneserów, a ich trudniej zaskoczyć. Ale zrobimy wszystko, by cała widownia solidarnie zatańczyła z nami twista! - mówi Agnieszka Wajs.

To nie pierwsze festiwalowe zmagania twórców "Karin Stanek" - we wrześniu monodram znalazł się w finale XI Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie.

- Widzowie w Warszawie reagowali bardzo życzliwie, śpiewali piosenki Karin razem z Agnieszką, były bisy - dodaje Piotr Górka, kierownik muzyczny przedstawienia.

W przypadku zabrzańskiego spektaklu będzie to powrót Karin Stanek do tego miasta. I to podwójny! Rok temu festiwalowi Rzeczywistość Przedstawiona towarzyszyły warsztaty dramatopisarskie, które prowadził Ingmar Villqist.

- Przyszłam wtedy po opinię z gotowym tekstem monodramu, żeby... dowiedzieć się, że ten tekst wcale nie jest jeszcze gotowy - śmieje się Alina Moś-Kerger. - Na szczęście podczas warsztatów doszlifowaliśmy go tak, by nadawał się do zaprezentowania na scenie.

Ale powrót Karin Stanek do Zabrza ma także drugie, symboliczne znaczenie. To właśnie w tym mieście w 1962 roku odbyły się rejonowe eliminacje turnieju "Czerwono-Czarni szukają młodych talentów", które zapoczątkowały oszałamiającą karierę bytomianki.

Z kolei Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne, jeden z najważniejszych i najbardziej znanych na festiwali teatralnych, w tym roku przebiegać będzie pod hasłem "Festiwal Teatru Reportażu". Tym samym organizatorzy chcą stworzyć pierwszą edycję festiwalu w całości poświęconą szeroko rozumianej literaturze faktu - biografiom i autobiografiom, reportażowi, fabularyzowanym dokumentom i zjawiskom społecznym, które dzięki udramatyzowaniu - bądź nie - stały się tematem dla teatru.

Spektakl o pochodzącej z Bytomia królowej bigbitu nieustannie spotyka się z żywą reakcją publiczności. Monodram muzyczny "Karin Stanek" napisała i wyreżyserowała Alina Moś-Kerger, w tytułową bohaterkę wciela się Agnieszka Wajs, kierownictwo muzyczne objął kontrabasista Piotr Górka, który na scenie towarzyszy Agnieszce wraz z Łukaszem Kurkiem (perkusja) i Łukaszem Piechotą (pianino). Prapremiera odbyła się 22 lutego 2013 w ramach projektu Młoda Scena Teatru Korez w Katowicach.

(-)
Materiał Teatru
23 października 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia