Monodram według Pilcha

"Patryk K." - reż. Krzysztof Grabowski - Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

Z odpowiednio odległej perspektywy wiele ludzkich tragedii nabiera komicznego charakteru. Dla przykładu wystarczy wspomnieć wszystkie wcielenia Adasia Miauczyńskiego, zbiorowego bohatera filmów Marka Koterskiego.

Z odpowiednio odległej perspektywy wiele ludzkich tragedii nabiera komicznego charakteru. Dla przykładu wystarczy wspomnieć wszystkie wcielenia Adasia Miauczyńskiego, zbiorowego bohatera filmów Marka Koterskiego. Fatalne dzieciństwo, koszmarna praca, miłosne wyobcowanie, czasem nawet zbrodnia. Całość wtopiona w realia znane każdemu (jeśli nie z własnego doświadczenia to przynajmniej z obserwacji/opowieści): futbolowy reżim okupantów telewizora, opracowywanie strategii podchodów do wymarzonego przedstawiciela płci przeciwnej, dzieciństwo ograbione z dziecinności. Niby nie ma w tych wszystkich nieszczęściach niczego śmiesznego, a jednak skompilowane w jednej godzinie - a nie rozciągnięte na linii całego życia - obnażają czarny humor zawarty w każdej ludzkiej biografii.

Jednoosobowa formuła wraz z komediowym tekstem i częstą statycznością ciała to cechy charakterystyczne stand-up comedy, Grabowski dołączył do nich grę świateł, rekwizyty i minimalistyczne, lecz dopracowane do najdrobniejszego gestu, ruchy. W efekcie "Patryk K." wymyka się wszelkim próbom jednoznacznej klasyfikacji, wciąga przyziemnością ubraną w doskonały monolog i zaskakuje zakończeniem.

W najbliższą środę o godz. 19.00 w Młodym Byronie (artystycznej kawiarni Dworku Sierakowskich) w Sopocie, wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich festiwalach teatralnych - spektakl Krzysztofa Grabowskiego - "Patryk K.".

Uwaga!!! Spektakl grany pod wpływem alkoholu.

Spektakl "Patryk K." na podst. Jerzego Pilcha

27.07 (sobota) godz. 22.00, Dworek Sierakowskich ul. Czyżewskiego 12 Sopot

(-)
Materiał Teatru
27 lipca 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...