Monodramy na Dniach Polskich w Livorno

"Złamane paznokcie" - reż. R. Wicza-Pokojski - Teatr Wiczy

Od 11 do 15 kwietnia 2012 kilka projektów z Dolnego Śląska zaprezentowanych zostanie we włoskim Livorno - mieście, w którym działa główna filia Theatraliów. Włosi zobaczą dwa monodramy wrocławskich aktorów i posłuchają koncertu Big Bandu Jelcz-Laskowice.

Anna Skubik pokaże swój wielokrotnie nagradzany spektakl "Złamane paznokcie. Rzecz o Marlenie Dietrich" [na zdjęciu], który gościł na festiwalach w Edynburgu i Salonikach, prezentowany był m.in.: w Atenach, Leeds, Dublinie, na Teneryfie oraz na deskach legendarnego, nowojorskiego teatru La MaMa. Wszędzie, dodajmy, zebrał znakomite recenzje. Skubik na scenie tworzy dwie postaci: światową gwiazdę Marlenę Dietrich, która jest bardzo przewrotnie wymyśloną lalką oraz jej pielęgniarkę Glorię. Oczywiście, są też najsłynniejsze piosenki śpiewane przez Marlenę, ale też delikatnie zarysowany podtekst erotyczny między oboma paniami. Spektakl będzie grany w języku angielskim.

Ewelina Niewiadomska też przywiezie do Livorno monodram o wielkiej gwieździe, a raczej zapatrzonej w niej, marnej aktorce. W "To moja Marilyn Monroe" Niewiadomska opowiada historię polskiej artystki, która zauważa, że w wielu momentach życia, niekoniecznie tych dotyczących sztuki, jej życiorys bardzo przypomina życiorys Marilyn Monroe. Będą dwie bardzo znane piosenki amerykańskiej gwiazdy i transformacja dokonana na oczach widzów. Prezentacja w języku polskim, angielskim i włoskim planowana jest jako europejska prapremiera spektaklu. Wrocławska publiczność obejrzy monodram tydzień później.

Oprócz Anny Skubik i Eweliny Niewiadomskiej w Livorno zaprezentuje się też Big Band Jelcz-Laskowice, którego liderem jest muzyk i pedagog wrocławskiej Akademii Muzycznej Łukasz Perek. Skład muzyków z różnych stron Dolnego Śląska doskonale wiedział, jak rozkręcić widzów i aktorów zeszłorocznej Melodramy - zaserwował wybuchową muzyczną mieszaninę od swingu do rocka. Wyjazd do Włoch nie będzie pierwszym w ośmioletniej historii grupy - muzycy koncertowali już m.in. w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji.

(-)
Materiały Organizatorów
23 marca 2012

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia