Monodramy w Baju Pomorskim

27. Toruńskie Spotkania Jednego Aktora

Monodram "Psalmy Dawida" w wykonaniu Olgierda Łukaszewicza zainaugurował w piątek 27. Toruńskie Spotkania Jednego Aktora. Jest to konkursowy przegląd ciekawych spektakli, z których wiele zdobyło już nagrody na festiwalach teatralnych.

Łukaszewicz za wyreżyserowane przez siebie Psalmy Dawida" według przekładu Romana Brandstaettera otrzymał już nagrodę w Toruniu w 1986 r. na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora, którego tradycje od 2005 r. kontynuują Toruńskie Spotkania Jednego Aktora.

Podczas festiwalu wystąpią m.in. laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Jednego Aktora we Wrocławiu i Turnieju Jednego Aktora Sam na scenie w Słupsku.

W sobotę zaprezentują się: Mateusz Nowak (Teatralność), Kamila Winkler (Nie-winna?), Krzysztof Grabowski (Patryk K.), Ewa Dąbrowska (Mur) i brytyjska aktorka, mieszkająca do ponad 20 lat w Polsce Caryl Swift (Matka Mejra i jej dzieci). W niedzielę uczestnicy przeglądu zobaczą: Birute Mar z Litwy (Antygona) i Roberta Hakobyana z Armenii (Najstarsza profesja).
Jako gość spotkań w niedzielę wystąpi Krzysztof Daukszewicz z recitalem satyrycznym Polska jest najśmieszniejsza.

Nagrodę ZASP-u za najlepszą kreację aktorską przyzna jury w składzie: krytyk teatralny Anita Nowak, aktora Magdalena Podfilipska i reżyser Antoni Słociński, a nagrodę publiczności - pięcioosobowe jury wybrane spośród osób, które się wcześniej zgłosiły.

W czasie Toruńskich Spotkań Jednego Aktora zaplanowano promocję książki poświęconej występującej na tegorocznym przeglądzie litewskiej aktorce Birute Mar zatytułowanej Birute Mar. Bez maski, której autorką jest Liucija Armonaite. Odbędzie się też spotkanie z Ryszardem Bilskim, autorem reportaży o Bałkanach, na podstawie którego powstał konkursowy spektakl Matka Mejra i jej dzieci.

Organizatorem Toruńskich Spotkań Jednego Aktora jest Teatr Baj Pomorski.

(-)
(PAP)
24 listopada 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia