Montownia: śmieszy, tumani, przestrasza

The Best of Montownia II edycja - Och-Teatr

Artystyczna przyjaźń Krystyny Jandy i Montowni zaczęła się w listopadzie 2008 roku, kiedy grupa zagrała w "Bogu" na scenie Polonii. Wkrótce potem powstał pomysł zorganizowania przeglądu jej przedstawień - pisze Agnieszka Rataj w Rzeczpospolitej.

Od soboty rozpoczyna się druga jego edycja. Pomysł przeglądu "The Best of Montownia" okazał się strzałem w dziesiątkę. Bilety zostały wyprzedane jeszcze przed wyznaczonymi terminami. Podobnie może być i tym razem, tym bardziej że Montownia pokaże swoje spektakle na nowej scenie Fundacji Krystyny Jandy - w Och-Teatrze. 

Ta nowa scena na Ochocie stworzona została w miejscu starego kina i cieszy się ogromnym zainteresowaniem warszawskiej publiczności - część tego zainteresowania może teraz zgarnąć dla siebie Montownia. 

Twórcy mają przed sobą kolejne wyzwanie: nietypowy układ sceny w Och-Teatrze, pośrodku widowni. Grupa tułająca się po niemal wszystkich stołecznych scenach i grająca nawet w tak nietypowych miejscach jak Dworzec Centralny udowodniła już jednak nieraz, że nie ma dla niej żadnych przeszkód. Warunki w Och-Teatrze mogą więc tylko wyzwolić wyobraźnię twórców zespołu. 

W trakcie przeglądu zobaczymy nie tylko klasyczne już pozycje z ich repertuaru, jak "Szelmostwa Skapena" - brawurową zabawę w konwencji commedii dell\'arte. 

Członkowie grupy razem i osobno cierpią na artystyczne ADHD, więc na liście sztuk znajdzie się też solowy projekt Rafała Rutkowskiego, pokazywany zwykle w piwnicy klubu Chłodna 25. W "To nie jest kraj dla wielkich ludzi" Rutkowski wciela się w kilkanaście upiorów naszego życia codziennego, a potrafi być również przekonujący jako sadystyczny wojskowy czy czepiająca się wszystkiego przedszkolanka. Wzruszające dla widzów może być także spotkanie z Montownią we wspólnym projekcie grupy i Piotra Cieplaka pt. "Utwór sentymentalny na czterech aktorów", w którym bez słów, w świecie z tektury i sznurka, aktorzy opowiadają o tajemnicach czterech mężczyzn. 

Będzie też okazja przypomnieć sobie rzadko wystawianą sztukę o nastolatkach szwedzkiego autora Stefana Lindberga, czyli "Lovv", przetłumaczoną specjalnie na zamówienie Montowni. 

The Best of Montownia II edycja, Och-Teatr, ul. Grójecka 65, bilety: 10 - 45 zł, rezerwacje: tel. 22 622 21 32, program przeglądu: www.teatrpolonia.pl, sobota (30.01) - czwartek (4.02)

Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
30 stycznia 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia