"Motyle..." w Szczawnie Zdroju

"Motyle są wolne" - reż: Michał Lesień - Teatr Kamienica, Warszawa

Jeszcze dobrze nie opadły emocje po VII edycji spotkań teatralnych "Fanaberie", a już miłośnicy teatru otrzymują kolejną atrakcyjną propozycję.

We wtorkowe popołudnie (15 grudnia) w szczawieńskim Teatrze Zdrojowym, zostanie wystawiony spektakl w reżyserii Zbigniewa Lesienia pt. "Motyle są wolne". W rolach głównych zobaczymy Martę Żmudę-Trzebiatowską i Lesława Żurka.

«Sztuka "Motyle są wolne" napisana przez Leonarda Gershe, w latach siedemdziesiątych XX wieku, w Nowym Jorku, gdzie toczy się akcja utworu. Autor określił ją jako "komedię sentymentalną". Opowiada ona historię niewidomego chłopaka Dona, który w wynajętej kawalerce na Manhattanie po raz pierwszy próbuje samodzielnego życia, z dala od apodyktycznej matki. Kiedy poznaje Jil, swą ekscentryczną sąsiadkę, początkującą aktorkę o dość pogmatwanej przeszłości, jego poukładany świat zostaje kompletnie zburzony. Niespodziewanie rodzi się między nimi uczucie. Ich związek nie trwa jednak długo. Jil porzuca Dona, wdając się w kolejny romans z nowojorskim reżyserem, Ralphem. Na domiar złego do akcji wkracza zdeterminowana Pani Baker, nie mogąca pogodzić się z odejściem syna. Zderzenie czterech wyjątkowo różnych charakterów powoduje szereg zabawnych, dynamicznych i zaskakujących sytuacji. To wzruszająca historia dziwnej i trudnej miłości, pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji. Jej głównym atutem są świetnie napisane dialogi. Opowiedziana w konwencji komedii romantycznej, z lekkością i dowcipem, niesie z sobą również głębokie przesłanie. Zwraca uwagę na m.in. istotne społeczne problemy ludzi borykających się z niepełnosprawnością. Śledząc losy głównego bohatera tej znakomicie napisanej sztuki, szybko przekonujemy się, iż mimo swojego kalectwa, jest on jedyną osobą w dojrzały i wrażliwy sposób radzącą sobie z rzeczywistością. Świat ludzi zdrowych przegrywa konfrontacje z jego mądrym, pełnym szczerości podejściem do życia. Cały czas, podczas pracy nad sztuką, prowadzone były konsultacje z osobami niewidomymi, aby zyskała ona jak najbardziej prawdziwy kształt. 

Niezaprzeczalnym atutem tej sztuki jest obsada: Don - Lesław Żurek - znany jest widzom głównie z ról filmowych - "Mała Moskwa", a na małym ekranie można go podziwiać w serialu "Londyńczycy". Jil - Marta Żmuda-Trzebiatowska - oglądaliśmy ją w - "Nie kłam kochanie" oraz w serialach "Magda M." "Twarzą w twarz" i "Teraz albo nigdy". Pani Baker - Ewa Ziętek - to aktorka Teatru Kwadrat w Warszawie. Od kilku lat z powodzeniem grająca w popularnym serialu "Złotopolscy". Ralph - Michał Lesień - obecnie gra w "M jak miłość". Początek spektaklu o godzinie 19:00. Bilety w cenie 70 i 50 zł do kupienia w biurze teatru oraz w restauracji "Bohema".

P.B.
Nowe wiadomosci Wałbrzyskie
11 grudnia 2009

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia