Można zobaczyć, jak powstaje spektakl

Noc Kulturalna w Częstochowie

Teatr im. Mickiewicza przygotowuje się do wystawienia "Wariacji bernhardowskich". Premiera - 23 czerwca. Podczas Nocy Kulturalnej będzie można wziąć udział w próbie przedstawienia i to na rampie załadunkowej w teatralnym podwórzu.

Sztuka "Wariacje bernhardowskie" została napisana jak utwór muzyczny. Autor tekstu - Przemysław Fiugajski rozpisał słowa niczym muzyczną partyturę. Zrezygnował z tradycyjnych dialogów, rysowania sytuacji i bohaterów. Postanowił przekazać treści poprzez powtarzanie kilku kwestii rozpisanych na dwie postacie. Mężczyzna i Kobieta wygłaszają sądy i opinie o sytuacji studentów Akademii Muzycznej. Para uporczywie powtarza żale i ośmiesza system nauczania.

Dramat Fiugajskiego to wariacje na temat "wiecznie dobrze zapowiadających się studentów" i "kraju pisarzy notatek". Ten dowcipny, miejscami absurdalny i oryginalny tekst młodego dramaturga został wyróżniony w II Konkursie na Napisanie Sztuki Współczesnej. "Wariacje bernhardowskie" spotkały się także ze świetnym przyjęciem podczas "Czytania współczesnego dramatu" w częstochowskim klubie Utopia.

Tadeusz Piersiak
Gazeta Wyborcza Częstochowa
15 czerwca 2007

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia