Można zobaczyć, jak powstaje spektakl

Noc Kulturalna w Częstochowie

Teatr im. Mickiewicza przygotowuje się do wystawienia "Wariacji bernhardowskich". Premiera - 23 czerwca. Podczas Nocy Kulturalnej będzie można wziąć udział w próbie przedstawienia i to na rampie załadunkowej w teatralnym podwórzu.

Sztuka "Wariacje bernhardowskie" została napisana jak utwór muzyczny. Autor tekstu - Przemysław Fiugajski rozpisał słowa niczym muzyczną partyturę. Zrezygnował z tradycyjnych dialogów, rysowania sytuacji i bohaterów. Postanowił przekazać treści poprzez powtarzanie kilku kwestii rozpisanych na dwie postacie. Mężczyzna i Kobieta wygłaszają sądy i opinie o sytuacji studentów Akademii Muzycznej. Para uporczywie powtarza żale i ośmiesza system nauczania.

Dramat Fiugajskiego to wariacje na temat "wiecznie dobrze zapowiadających się studentów" i "kraju pisarzy notatek". Ten dowcipny, miejscami absurdalny i oryginalny tekst młodego dramaturga został wyróżniony w II Konkursie na Napisanie Sztuki Współczesnej. "Wariacje bernhardowskie" spotkały się także ze świetnym przyjęciem podczas "Czytania współczesnego dramatu" w częstochowskim klubie Utopia.

Tadeusz Piersiak
Gazeta Wyborcza Częstochowa
15 czerwca 2007

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia