Mrożek w operze

„Tango" - reż. Michał Dobrzyński - Warszawska Opera Kameralna

Jeden z ważniejszych polskich dramatów, „Tango" Sławomira Mrożka, został opowiedziany językiem muzycznym! Tego nietypowego przedsięwzięcia podjął się polski kompozytor muzyki współczesnej, Michał Dobrzyński. Premiera opery „Tango" miała miejsce w grudniu 2017 roku w Warszawskiej Operze Kameralnej. Mieszkańcy Pomorza będą mieli niebywałą okazję, by obejrzeć tę produkcję na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku już 26, 27 i 28 października.

Za sprawą środków muzycznego wyrazu utwór nabrał nowych znaczeń, stał się jednocześnie zupełnie nową opowieścią, choć nieodbiegającą przy tym od założeń Mrożkowskiego pierwowzoru.

Przygotowując libretto, Michał Dobrzyński dokonał poważnych skrótów w "Tangu", ale zachował to, co istotne – pisał o spektaklu Jacek Marczyński w „Rzeczpospolitej". - Powstała opera o rozpaczliwym poszukiwaniu formy lub idei, co pozwoliłoby uporządkować życie w czasach, kiedy wszystko jest dozwolone. Stare "Tango" nabiera więc cech niepokojąco aktualnych, tym bardziej że w zawierusze wywołanej przez Artura rozum ponosi klęskę. Zwycięża brutalna siła uosabiana przez Edka. To niebezpieczeństwo staje się dzisiaj coraz bardziej realne.
Produkcja Warszawskiej Opery Kameralnej na gdańskiej scenie to wynik współpracy między Operą Bałtycką a WOK. W spektaklach pokazywanych w Gdańsku wezmą udział artyści współpracujący od lat z obiema instytucjami, m.in. Anna Mikołajczyk, Piotr Nowacki i Jan Jakub Monowid. Orkiestrą Opery Bałtyckiej zadryryguje José Maria Florêncio.

Kilka dni wcześniej, w poniedziałek 22 października, spektakl „Tango" z udziałem Orkiestry Opery Bałtyckiej zostanie pokazany w Estońskiej Operze Narodowej w Tallinie. Projekt został sfinansowany ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty".

MICHAŁ DOBRZYŃSKI TANGO opera według dramatu Sławomira Mrożka

kierownictwo muzyczne José Maria Florêncio reżyseria Maciej Wojtyszko scenografia Katarzyna Gabrat-Szymańska kostiumy Wiganna Papina choreografia i ruch sceniczny Jarosław Staniek

Obsada: Artur Jan Jakub Monowid Edek Piotr Nowacki Eugeniusz Piotr Pieron Eleonora Anna Mikołajczyk Eugenia Marzanna Rudnicka Stomil Piotr Płuska Ala Aleksandra Żakiewicz

oraz Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej Orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku dyrygent José Maria Florêncio

Producentem spektaklu jest Warszawska Opera Kameralna.

Marta Boleska-Romanek
Materiał Opery
19 października 2018
Portrety
Maciej Wojtyszko

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia