Munk na deskach Jaracza

"Słowo" - reż. Mariusz Grzegorzek - Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Dramat \'\'Słowo\'\' Kaja Munka (którego filmowa wersja w reż. Carla Theodora Dreyera, nagrodzona Złotym Globem za najlepszy film zagraniczny, znalazła się na prestiżowej liście najlepszych filmów wszechczasów) będzie najnowszą premierą w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi. Reżyseruje Mariusz Grzegorzek

- Film \'\'Ordet\'\' nigdy nie ukazał się w Polsce - opowiada reżyser. - Bardzo w swym wyrazie teatralny, kameralny, od razu mnie poraził. Sztukę Munka musiałem sprowadzić z Londynu, bo nie była tłumaczona na język polski.

W życiu rodziny latyfundysty Borgena (Andrzej Wichrowski), ortodoksyjnie wierzącego w Boga, organizującego lokalną społeczność, pojawia się cudownie utalentowany Johannes (Dobromir Dymecki), który wierzy w Jezusa jeszcze bardziej niż on sam. Ojciec lokuje w nim swe ambicje i nadzieje. Jednak syn po wyjeździe do seminarium do Kopenhagi doznaje załamania nerwowego, popada w chorobę psychiczną i wydaje mu się, że jest Chrystusem. Leczenie nie przynosi skutków, powraca do domu i... w tym momencie zaczyna się akcja sztuki.

- Munk tworzy bardzo soczyste postaci i gęste konflikty. Jeden jest dość westernowy, między dwoma nurtami wiary. Tym drugim, przywódcą wyklętego zboru, jest Snipper (Bogusław Suszka).

Najważniejsza jest jednak pionowa relacja człowiek - Bóg, a próba zweryfikowania swego poglądu względem tej struktury zawsze mnie szalenie interesowała. Tutaj trafiamy na wrażliwy punkt, jeśli wyobrazić sobie Polskę Jana Pawła II i Matki Boskiej skonfrontowaną z \'\'Polską smoleńską\'\' spod krzyża, gdzie ludzie jak zwierzęta wyrywali sobie organy w imię jakichś racji - mówi Grzegorzek. - Przedsięwzięcia wysokiego ryzyka zawsze mnie pociągały.

Na scenie \'\'Jaracza\'\' zobaczymy też Ireneusza Czopa, Marcina Korcza, Katarzynę Cynke, Dorotę Kiełkowicz, Iwonę Karlicką, Radosława Osypiuka i Przemysława Kozłowskiego. Premiera 27 marca.

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
28 marca 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...