Musical o wydarzeniach 1989 roku

"1989" - reż. Katarzyna Szyngiera - Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, Gdański Teatr Szekspirowski

„1989" to spektakl w reżyserii Katarzyny Szyngiery, formą nawiązujący do amerykańskiego „Hamiltona". Rewolucyjny musical Lin-Manuela Mirandy wprowadził rap na Broadway, proponując świeży język opowiadania o historii, atrakcyjny zarówno dla młodych, jak i starszych odbiorców.

Za brzmienie naszego musicalu odpowiada jeden z najlepszych polskich producentów rapowych – Andrzej Mikosz „Webber", znany m.in. z wieloletniej współpracy z „Łoną".

Gdański Teatr Szekspirowski zarezerwował 2 rzędy miejsc dla pracowników UG na spektakl „1989", który odbędzie się 7 września o godz. 19.00. Szczegóły dotyczące rezerwacji znajdują się w komunikatach na Portalu Pracownika.

1989 ukaże upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wydarzenia znane z kronik filmowych i podręczników historii ożyją na scenie oglądane oczami trzech fascynujących par. W życiu Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów idee rywalizują z miłością, entuzjazm zderza się z ciężarem historycznych wydarzeń, a heroizm przeplata się z rodzinnymi tragediami. Widzowie będą towarzyszyć bohaterom w momentach ikonicznych, podczas strajków w stoczni i przy Okrągłym Stole, ale też w intymnych chwilach radości i cierpienia przeżywanych w zaciszach peerelowskich mieszkań lub w więziennych celach.

Spektakl został stworzony we współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę Miasta Gdańska 2022 za najlepszy spektakl i najlepszą reżyserię.

(-)
Uniwersytet Gdański
14 sierpnia 2023

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia