Musical w plenerze!

"Jesus Christ Superstar" - reż. M. Kochańczyk - Teatr Rozrywki

Tego jeszcze na Śląsku nie było - chorzowski Teatr Rozrywki wystawi w plenerze swój hitowy musical. "Jesus Christ Superstar" obejrzymy za darmo w sobotę na scenie pod gwiazdami i z gwiazdami na scenie.

Po raz pierwszy na Śląsku, ale nie po raz pierwszy w historii "Rozrywki". Okazuje się, że chorzowska scena wychodziła w plener już kilkakrotnie. - Graliśmy już m.in. na rynku w Wieliczce, w amfiteatrze w Szczecinie czy w parku Sowińskiego w Warszawie - wylicza Dariusz Miłkowski, dyrektor "Rozrywki". 

Na wyjazdowe występy teatr zabiera zawsze dwa swoje najlepsze spektakle: "Skrzypka na dachu" i właśnie "Jesus Christ Superstar". - Także z przyczyn technicznych, bo to musicale, które nie wymagają np. obrotowej sceny - zdradza Miłkowski. Wymagają jednak kostiumów, o czym boleśnie przekonała się m.in. orkiestra podczas jednego z letnich wystawień "Skrzypka na dachu" w namiocie w Nowym Sączu. - Upał był nieznośny, do tego namiot był pełen ludzi, a orkiestra występuje w "Skrzypku" w futrach jak na Syberię - wspomina Miłkowski.
Nie bez znaczenia w wyborze musicali jest jednak także to, że spektakle są pełne świetnej muzyki i przebojowych songów porywających publiczność. "Jesus..." to hit chorzowskiej sceny już od dziewięciu lat. Musical opowiadający o ostatnich dniach z życia Jezusa to dla wielu wręcz kultowa rock-opera. Napisana 40 lat temu przez mistrzów musicalu: Andrew Lloyd Webbera i Tima Rice\'a, wciąż zachwyca widzów na całym świecie. Niezmiennie gromadzi też tłumy na widowni "Rozrywki". "Jesus Christ Superstar" był jednym z ostatnich przedstawień zmarłego reżysera Marcela Kochańczyka, specjalisty od inscenizacji musicalowych, który w "Rozrywce" zrealizował takie przeboje, jak "Cabaret", "Skrzypek na dachu" czy "Evita". Podobnie jak wcześniejsze spektakle, "Jesus Christ Superstar" stał się sukcesem artystycznym, a także ogromnym hitem frekwencyjnym. 

W spektaklu niezapomniane kreacje stworzyli: Maria Meyer jako Maria Magdalena (odtwórczyniami tej roli były także Magdalena Szczerbowska i Alona Szostak), wokalista Dżemu Maciej Balcar jako Jesus czy Janusz Radek, który rozpoczynał swoją karierę właśnie rolą Judasza w Chorzowie. Mimo prawie dziesięciu lat na scenie "Jesus Christ Superstar" nie stracił nic ze swojej świeżości i jakości. Dowodem może być chociażby ostatni sukces przedstawienia, czyli nagrody aktorskie dla Marty Tadli (za role Annasza, Kapłana) i Janusza Radka, zdobyte podczas II Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni

Tym ciekawiej będzie obejrzeć ten musicalowy przebój w plenerze. Balcara, Radka i innych gwiazd musicalu posłuchamy na wielkiej scenie, która stanie na Polach Marsowych Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Profesjonalna firma zbuduje scenę i zadba o nagłośnienie oraz oświetlenie. Początek tuż po zapadnięciu zmroku - o godz. 21. Na widowni "Rozrywki" mieści się ok. 500 widzów. Na Polach Marsowych ilość miejsc jest nieograniczona i nie trzeba mieć biletu. Występ jest darmowy.
(mb)

Łukasz Kałębasiak
Gazeta Wyborcza Katowice
10 czerwca 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki