"Musicale, musicale" u Modrzejewskiej

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Kilkudziesięcioosobowa grupa młodych dolnośląskich miłośników musicali rozpoczęła ostatnie próby przed premierową prezentacją widowiska muzycznego, które trzykrotnie (28-30 sierpnia) zaprezentowane zostanie na teatralnej Scenie Gadzickiego.

Po wielomiesięcznych przygotowaniach i bardzo intensywnych codziennych wakacyjnych próbach dolnośląski zespół entuzjastów muzyki i sceny znany pod nazwą Młodzież Tworzy Musical opuścił teatralne sale ćwiczeń i na dużej legnickiej scenie rozpoczął próby złożenia przećwiczonych fragmentów w całość widowiska, które będzie składanką kilkunastu wielkich musicalowych hitów.

- Napięcie rośnie. Dopiero teraz widać, jak wiele pracy jeszcze przed nami - zauważyła po pierwszym podejściu do próby pełnego przebiegu widowiska Joanna Brylowska, pomysłodawczyni, autorka scenariusza i reżyserka całości, którą zobaczymy także na scenie w roli współprowadzącej narratorki, a która przybliży publiczności fabułę prezentowanych fragmentów musicali.

Realizowane z rozmachem przedsięwzięcie bezspornie należy do ambitnych i trudnych. W niektórych fragmentach widowiska na scenie zobaczymy równocześnie ponad pół setki wykonawców - oprócz niemal trzydziestoosobowej orkiestry, którą kieruje Radosław Droń z wrocławskiej Akademii Muzycznej, także liczną grupę wokalistów, którą przygotowuje Krzysztof Augustyniak oraz tancerzy w choreograficznych układach, które opracowały Maja Terlega oraz Wiktoria Borkowska.

Na program tej scenicznej składanki złoży się 17 musicalowych hitów oraz dwie własne kompozycje uczestników projektu. Całość rozpocznie się słynną muzyczną uwerturą do "Upiora w operze". Będzie to jedyny fragment, w którym twórcy widowiska skorzystają z gotowego nagrania, z uwagi muzyczną złożoność tej partii oraz fakt użycia w niej organów. Co jeszcze zobaczymy i usłyszymy już w ich autorskim wykonaniu? Nie mniej sławne partie z musicali "Nędznicy", "Koty", "Romeo i Julia", "Dzwonnik z Notre Dame", "My Fair Lady", czy "Skrzypek na dachu". Będzie też fragment z "Tańca wampirów", od którego - przed ponad trzema laty (wiosną 2011 roku) - zaczęła się musicalowa przygoda tej grupy zapaleńców, która powstała ówcześnie w I Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy.

Widowisko "Musicale, musicale..." zaplanowano tak, by publiczności zaprezentować fragmenty istotne dla historii tego gatunku przedstawień muzycznych. Nie będzie to jednak debiut tej grupy na legnickiej scenie teatralnej. Równo przed rokiem, w tym samym miejscu, odbyła się bowiem premiera ich autorskiego musicalu historycznego "1241. Bitwa pod Legnicą". Połowę uczestników ubiegłorocznego spektaklu ponownie zobaczymy na scenie.

Legnicka publiczność obejrzy widowisko trzykrotnie, od czwartku do soboty (28-30 sierpnia) o godz. 19.00 na Scenie Gadzickiego. Niestety, bezpłatnych wejściówek na teatralną widownię już nie ma. Wszystkie rozeszły się błyskawicznie w dwa dni i na tydzień przed zaplanowaną premierą.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
27 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...