Muzeum Teatru w planach inwestycyjnych miasta

Plany budżetowe Wrocławia

Około 4 mld zł ma zostać przeznaczonych z budżetu Wrocławia na inwestycje w ciągu najbliższych pięciu lat. Wśród priorytetów znalazły się m.in. inwestycje w infrastrukturę, kulturę i edukację, a wśród nich Muzeum Teatru.

Plany inwestycyjne na najbliższe lata przedstawił w poniedziałek podczas konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Prezydent poinformował, że w 2015 r. ma zakończyć się kluczowa inwestycja na pl. Wolności, czyli budowa Narodowego Forum Muzyki. W 2015 r. ma zostać przebudowane również przejście podziemne na ul. Świdnickiej. W podziemiach ma powstać przestrzeń wystawiennicza, która będzie miejscem wydarzeń artystycznych.

W planach jest również powstanie na Psich Budach miasteczka filmowego, które miałoby imitować klimat XIX-wiecznego Wrocławia. "Ta inwestycja jest planowana do realizacji w partnerstwie publiczno-prywatnym" - mówił Dutkiewicz. W najbliższych latach ma być kontynuowane przekształcanie przestrzeni postindustrialnej przy ul. Ruskiej. Powstanie tam dzielnica artystyczna z siedzibami kilkunastu instytucji kultury.

Jedną z wizytówek Wrocławia - przygotowywanych z okazji objęcia przez miasto w 2016 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury - ma być budowa osiedla WUWA 2. Do 2016 r. mają powstać budynki na około 10 hektarach. W pierwszej kolejności będą to kwartały, w których oprócz budynków mieszkalnych powstaną obiekty mające realizować społeczne cele osiedla. Będzie to m.in. dom kultury, przedszkole, żłobek czy dom dla ludzi wymagających opieki.

W najbliższych latach we Wrocławiu mają powstać także nowe muzea - m.in. Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Teatru oraz centrum wystawiennicze w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej. Wystawy prezentowane w tej ostatniej placówce mają być poświęcone historii Wrocławia po 1945 r.

Dutkiewicz poinformował również, że do końca 2015 r. miasto zamierza przeznaczyć 105 mln zł na inwestycje w edukację.

Prezydent przypomniał, że w najbliższych latach w stolicy Dolnego Śląska odbędą się dwa wielkie wydarzenia. W 2016 r. Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury (ESK), zaś w 2017 r. odbędą się igrzyska sportów nieolimpijskich World Games 2017.

- Program ESK zostanie przedstawiony w 2015 r. Chcemy, żeby dzięki temu wydarzeniu w 2016 r. dwukrotnie zwiększyła się liczba turystów odwiedzających Wrocławia oraz dwukrotnie zwiększyła się liczba mieszkańców miasta odwiedzających instytucje kultury - mówił Dutkiewicz.

(-)
(PAP)
15 stycznia 2014

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia