Muzyczny eksperyment w Romie

"Jesteś moją siostrą" - reż. Dariusz Siastacz - Teatr Roma w Warszawie

Spektakl "Jesteś moją siostrą" to widowisko na dwa ciała, dwa glosy i trzy instrumenty. Bracia Piotr i Paweł Kamińscy, artyści związani z Teatrem Muzycznym Roma, oraz reżyser Dariusz Siastacz przygotowali spektakl "Jesteś moją siostrą" oparty na twórczości zespołu Antony & The Johnsons

- "Jesteś moją siostrą" to opowieść o przeciwieństwach, które uczą się od siebie i odnajdują wspólną drogę - mówi reżyser spektaklu Dariusz Siastacz.

Ta alternatywna amerykańska formacja słynie z nowatorskiego stylu muzycznego i poetyckich tekstów. Jest także utożsamiana z rzadko w Polsce poruszaną problematyką seksualizmu człowieka. Lider zespołu i twórca jego repertuaru, Antony Hegarty, zasłynął m.in. śpiewając: "Teraz jestem jeszcze małym chłopcem, ale kiedy dorosnę, będę piękną kobietą" - ten paradoks doskonale obrazuje dylemat rozszczepienia, jakie (w mniejszym lub większym stopniu) towarzyszy każdemu człowiekowi na różnych etapach życia.

Bracia Kamińscy przygotowali nowatorski spektakl, którego tworzywem literackim są piosenki zespołu Antony & The Johnsons - po raz pierwszy przełożone na język polski przez Daniela Wyszogrodzkiego. Ich spoiwem są maska, taniec, ruch. Antony Hegarty jest miłośnikiem japońskiego tańca butoh i jego legendarnego mistrza Kazuo Ohno, który zmarł przed rokiem w wieku 103 lat. Teatr butoh stał się także inspiracją dla braci Kamińskich - choć tylko jedną z wielu. Muzyka, w aranżacji na bardzo nietypowy skład instrumentalny (obój, wiolonczela, akordeon) jest wykonywana na żywo przez zespół kobiecy.

"Jesteś moją siostrą" to przedstawienie mówiące o podziale na pierwiastek kobiecy i męski, o ich odwiecznej walce, która się odbywa w nas samych, ale też o ich nieustającym dialogu. Dialogu, który nie milknie, nawet jeśli jego głosy rzadko są słyszalne. To teatr odważny, nowoczesny i niekonwencjonalny. Widzowie oglądają eksperyment na dwa głosy, dwa ciała, trzy instrumenty i poetycką przestrzeń, która się pomiędzy nimi otwiera. Jeżeli odważymy się zajrzeć w jej głębię, możemy - być może ze zdumieniem - dostrzec w niej nas samych.

Bracia Piotr i Paweł Kamińscy są wokalistami i tancerzami. Grali m.in. w "Upiorze w operze" i "Les Miserables" w Romie.

(-)
Dziennik Gazeta Prawna
31 października 2011

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia