Muzyczny Kafka na Nowej Scenie Romy

"Proces" - reż. Jakub Szydłowski - Teatr Roma w Warszawie

15 listopada na NOVEJ SCENIE Teatru Muzycznego Roma, odbędzie się premiera muzycznego spektaklu na podstawie powieści Franza Kafki - "Proces".

Spektakl "Proces" to pierwsza próba pokazania twórczości Kafki w piosence literackiej. Paradoksalnie, problematyka tej twórczości, jest bardzo bliska dylematom współczesnej młodzieży. Dotyczy zagubienia jednostki w coraz bardziej złożonym świecie. Jako lektura szkolna "Proces" ma opinię książki trudnej. Okazuje się dzięki prezentacji powieści jako musicalu, może ona trafić do młodych ludzi, uderzyć w znajome struny, sprowokować do dyskusji.

Powieść "Proces" Franza Kafki bezspornie zaliczana jest do klasyki literatury i została ujęta w poczet obowiązujących lektur szkolnych. Przenoszona na deski teatrów całego świata stała się pozycją kontynuującą najlepsze osiągnięcia tradycji dramaturgicznej i teatralnej. Celem inscenizacji w TM ROMA jest możliwość porównania kafkowskiej surrealistycznej wizji świata z naszą współczesną rzeczywistością i odnalezienie w niej podobieństw i odniesień. Młody człowiek do którego adresowany jest spektakl, poprzez niedosłowną adaptacje i interpretacje powieści (przeniesienie w inną czasoprzestrzeń) będzie miał szansę utożsamienia się z głównym bohaterem. Da mu to możliwość szerszego, ale przede wszystkim krytycznego spojrzenia na "dorosły" świat w którym za chwile zacznie stawiać pierwsze kroki.

(-)
Materiał Teatru
3 listopada 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia