Muzyczny portal Bastiana

"Świat Bastiana" - reżyseria: Teresa Kurpias - Teatr Rampa

"Neverending story..." - śpiewał ćwierć wieku temu słodki chłopiec Limahl, podbijając serca rzesz nastolatek. Film (na podstawie powieści "Niekończąca się historia" Michaela Endego), któremu towarzyszył zawodzący przebój, miał jeszcze szerszy oddźwięk. Zachwycał widzów bez względu na płeć, wiek i szerokość geograficzną.

Teraz musicalową wersję przygód Bastiana opowiedzą aktorzy Teatru Rampa i dzieci oraz młodzież z Teatru Muzycznego Tintilo. – Marzył mi się spektakl bajkowy, pełen fantazji, który zmusza do uruchomienia wyobraźni – mówi reżyserka i autorka scenariusza Teresa Kurpias. 

– Uznałam książkę Endego za niebywale mądrą, z przesłaniem, które mówi o tym, że człowiek dochodzi do istoty kochania drogą wielu trudnych doświadczeń. Niekiedy trzeba przewędrować cały świat, użyć całej swojej wyobraźni, by zobaczyć, że miłość jest na wyciągnięcie ręki – dodaje.

Jak obiecują twórcy, w scenicznym „Świecie Bastiana” widz znajdzie mnóstwo symboli i magicznych atrybutów, których znaczenie musi jednak sam odnaleźć i zrozumieć. 

Ale jak zamierzają zbudować w teatrze fantastyczny świat „Niekończącej się historii”? Czy autorzy muzyki Anna Bajak i Marcin Kuczewski daleko odejdą od utrwalonego przez film stylu Limahla? 

Co zaproponują choreografiowie mający do dyspozycji zespół blisko 30 młodych ludzi i kilkoro dorosłych aktorów? 

Czy scenografki Fliora Salakhieva i Ilona Zajączkowska niczym 11-letni Bastian znajdą portal do krainy wyobraźni? Jak pokażą Fantazjanę, którą ogarnia Nicość, bo jej mieszkańcy przestają marzyć, lub Las Nocy zamieniający się co rano w Pustynię Barw? I czy zobaczymy Bastiana na smoko-psie jak w filmowej scenie? O tym przekonamy się na premierze.

„Świat Bastiana”, Teatr Rampa, ul. Kołowa 20, bilety: 30 – 40 zł, premiera: środa (9.09), godz. 19, czwartek (10.09) – piątek (11.09) godz. 9 i 12.30.

Jolanta Gajda-Zadworna
Zycie Warszawy
4 września 2009

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...