Muzyczny spektakl marionetkowy

"Czarodziejski flet Mozarta" - reż. Agnes Salamon - Teatr im. Andersena w Lublinie

„Czarodziejski flet Mozarta" to spektakl dla dzieci i młodzieży stworzony na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta. Autorem librettta był Emanuel Schikaneder, aktor operowy i przyjaciel kompozytora.

Historia „Czarodziejskiego fletu Mozarta" to opowieść oparta na głównym motywie opery, jakim jest konflikt między Królową Nocy a Sarastro. Pretekstem do jej opowiedzenia jest fikcyjne spotkanie piętnastoletniego Mozarta z kilka lat starszym Emanuelem Schikanederem, (który na potrzeby tej opowieści jest aktorem-lalkarzem) dwadzieścia lat przed powstaniem dzieła.

W sierpniu 1771 roku, w przeddzień kolejnej historycznej wyprawy Mozarta do Włoch, rodzinne miasto kompozytora, Salzburg, odwiedzają objazdowe teatry marionetkowe, aby konkurować o stałą siedzibę w tym mieście. Mozart przypadkowo wplątuje się w konflikt pomiędzy dwiema trupami, biorąc na siebie (podobnie jak postać z opery, Tamino) rolę romantycznego bohatera, który ma wyzwolić uprowadzoną córkę dyrektorki (Srebrzystej Królowej Nocy) jednego z rywalizujących teatrów. Jego towarzyszem misji zostaje Emanuel Schikaneder (tak jak operowy Papageno) – marionetkarz w tym teatrze.

Tamino, Pamina, Papageno, Papagena, Królowa Nocy, Sarastro, Monostatos, Kapłani i Niewolnicy to lalkowe postaci dwóch zwaśnionych trup – ich losy pokrywają się z losami animatorów, których imiona nawiązują do historycznych postaci z otoczenia Mozarta.

W lubelskim przedstawieniu biograficzne fakty mieszają się z całkiem prawdopodobnymi fikcyjnymi zdarzeniami, zakulisowe realia z magią i baśniowością, a najbardziej charakterystyczne elementy opery „Czarodziejski flet" (ocalenie Tamina przez trzy damy, próba wyzwolenia Paminy, spotkanie Papageno z Monostatosem i ze staruszką Papageną, trzy próby Tamina, magiczna moc fletu i dzwonków) odniesione są do miejsca akcji – zaplecza sceny teatralnej oraz dwóch wiodących bohaterów – kompozytora i aktora.

„Czarodziejski flet Mozarta" w Teatrze im. H.Ch. Andersena nie jest operą – to muzyczny spektakl marionetkowy przeznaczony dla dzieci i dorosłych, to doskonały początek ich przygody z muzyką klasyczną.

Spektakl powstaje we współpracy i przy wsparciu finansowym Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

(-)
Materiał Teatru
18 maja 2015
Portrety
Agnes Salamon

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia