Muzyczny spektakl marionetkowy

"Czarodziejski flet Mozarta" - reż. Agnes Salamon - Teatr im. Andersena w Lublinie

„Czarodziejski flet Mozarta" to spektakl dla dzieci i młodzieży stworzony na podstawie jednej z najsłynniejszych oper Mozarta. Autorem librettta był Emanuel Schikaneder, aktor operowy i przyjaciel kompozytora.

Historia „Czarodziejskiego fletu Mozarta" to opowieść oparta na głównym motywie opery, jakim jest konflikt między Królową Nocy a Sarastro. Pretekstem do jej opowiedzenia jest fikcyjne spotkanie piętnastoletniego Mozarta z kilka lat starszym Emanuelem Schikanederem, (który na potrzeby tej opowieści jest aktorem-lalkarzem) dwadzieścia lat przed powstaniem dzieła.

W sierpniu 1771 roku, w przeddzień kolejnej historycznej wyprawy Mozarta do Włoch, rodzinne miasto kompozytora, Salzburg, odwiedzają objazdowe teatry marionetkowe, aby konkurować o stałą siedzibę w tym mieście. Mozart przypadkowo wplątuje się w konflikt pomiędzy dwiema trupami, biorąc na siebie (podobnie jak postać z opery, Tamino) rolę romantycznego bohatera, który ma wyzwolić uprowadzoną córkę dyrektorki (Srebrzystej Królowej Nocy) jednego z rywalizujących teatrów. Jego towarzyszem misji zostaje Emanuel Schikaneder (tak jak operowy Papageno) – marionetkarz w tym teatrze.

Tamino, Pamina, Papageno, Papagena, Królowa Nocy, Sarastro, Monostatos, Kapłani i Niewolnicy to lalkowe postaci dwóch zwaśnionych trup – ich losy pokrywają się z losami animatorów, których imiona nawiązują do historycznych postaci z otoczenia Mozarta.

W lubelskim przedstawieniu biograficzne fakty mieszają się z całkiem prawdopodobnymi fikcyjnymi zdarzeniami, zakulisowe realia z magią i baśniowością, a najbardziej charakterystyczne elementy opery „Czarodziejski flet" (ocalenie Tamina przez trzy damy, próba wyzwolenia Paminy, spotkanie Papageno z Monostatosem i ze staruszką Papageną, trzy próby Tamina, magiczna moc fletu i dzwonków) odniesione są do miejsca akcji – zaplecza sceny teatralnej oraz dwóch wiodących bohaterów – kompozytora i aktora.

„Czarodziejski flet Mozarta" w Teatrze im. H.Ch. Andersena nie jest operą – to muzyczny spektakl marionetkowy przeznaczony dla dzieci i dorosłych, to doskonały początek ich przygody z muzyką klasyczną.

Spektakl powstaje we współpracy i przy wsparciu finansowym Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

(-)
Materiał Teatru
18 maja 2015
Portrety
Agnes Salamon

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...