Muzyka króluje w Krynicy

6. Europejski Festiwal im. Jana Kiepury

Trwa Europejski Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Środa to kolejny dzień, w którym organizatorzy dowodzą, że w gruncie rzeczy nie ma podziału na muzykę popularną i klasyków, ale na muzykę dobrą i złą.

Dzisiaj o godz. 20 w sali teatru Pijalni Głównej z recitalem piosenki wystąpi Grzegorz Turnau. Natomiast jutro o tej samej porze zachwycać się będziemy "Carewiczem", operetką Franza Lehara. 

W piątek o godz. 11 w kawiarni pensjonatu Wisła odbędzie się premiera albumu "Teatr Kaczyńskiego Roma". Spotkanie poprowadzi sam Bogusław Kaczyński. Wieczorem, tradycyjnie o godz. 20, fragmenty oper "Aida" i "Otello" Verdiego oraz "Tosca" i "Madame Butterfly" Pucciniego z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Śląskiej zaśpiewają Barbara Kubiak i Sylwester Kostecki. 

W sobotę w widowisku plenerowym "Tu gdzie śpiewał Jan Kiepura" wystąpią Grażyna Brodzińska, Arnold Rutkowski, Joanna Jakubas, kwartet akordeonowy i grupa cygańska. W niedzielę czeka nas podróż w świat kultury żydowskiej. Zobaczymy spektakl krakowskiego Teatru STU "Aj waj! czyli historie 
z cynamonem"w reżyserii Rafała Kmity. 

Drugi tydzień festiwalowy zainaugurują piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. "SOS ginącej miłości" przygotował Teatr im. Wilama Horzycy z Torunia. We wtorek o godz. 16 w cyklu "Perły kina muzycznego" obejrzymy "Świat się śmieje", a wieczorem wystąpi Hanna Banaszak. 

Na środę 20 sierpnia zaplanowano kostiumowe widowisko historyczne "Pod Skrzydłami Orła Białego" w wykonaniu zespołu artystycznego wojska polskiego. Kolejny czwartek znów filmowy - zobaczymy film pt. "Kocham wszystkie kobiety" z Janem Kiepurą. Natomiast wieczorem o godz. 20 bawić się będziemy na "Zemście nietoperza" Johanna Straussa. 23 sierpnia od godz. 16 na deptaku trwał będzie koncert "Johann Strauss Ensamble". A w Pijalni Głównej na uroczyste zakończenie festiwalu gwiazdy opery i operetki zaśpiewają arię "Wielka sława to żart" .

Rafał Kamieński
Polska Gazeta Krakowska
13 sierpnia 2008
Teatry
Teatr STU

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...