Muzyka na wodzie - wiosna - lato 2011 i wiosna - lato 2012

Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016

Realizacja projektu zaplanowana jest na wiosnę-lato 2011 i 2012 (proponujemy łącznie 10 koncertów na wodzie granych w weekendy)

Trasa przebiegać będzie z nurtem Odry od Mostu Grunwaldzkiego do Ostrowa Tumskiego (Bulwar Włostowica). „Muzyka na wodzie” współorganizowana jest przez Wrocławski Teatr Lalek, Orkiestrę Reprezentacyjną Śląskiego Okręgu Wojskowego, Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Fundację Promocji Kultury i Sztuki im. Antona Brucknera.

Przebieg projektu

Wrocławski Teatr Lalek razem z orkiestrami zorganizuje doroczny Festiwal Orkiestr Dętych. Planujemy zaprosić zaprzyjaźnione orkiestry dęte z Czech, Słowacji, Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej. Nie chcemy, by był to kolejny festiwal trwający 2-3 dni; zdecydowanie powinien on zostać rozciągnięty w czasie na okres od czerwca (Dni Wrocławia) do końca letniego sezonu turystycznego.
Co dwa tygodnie w trakcie Festiwalu chcemy gościć różne orkiestry dęte (2-3 podczas jednego weekendu). Planowo orkiestry miałyby grać w ciągu dnia repertuar popularny (Strauss, Lanner, muzyka filmowa, musicalowa) – w plenerze Parku Staromiejskiego dla 500-osobowej publiczności, siedzącej przy stu stolikach zaprojektowanych przez autorów projektu renowacji Parku Staromiejskiego. W soboty odbywałyby się pokazy musztry paradnej każdej z orkiestr we wrocławskim Rynku, natomiast w nocy z piątku na sobotę orkiestry brałyby udział w Rejsie „Muzyka na Wodzie”.

Oś projektu stanowią trzy jednostki pływające – przepięknie oświetlone barki. Pokłady barek pomieszczą trzy wspaniałe orkiestry dęte – m.in. Orkiestrę Reprezentacyjną Śląskiego Okręgu Wojskowego oraz Orkiestrę Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Jednostki zostaną na czas projektu wyczarterowane przez Wrocławski Teatr Lalek.
 
Wszystkie trzy Orkiestry grać będą - na pierwszym etapie trasy - „Muzykę na wodzie” Georga Friedricha Haendla – jednakże nie synchronicznie, a w pewnych interwałach czasowych. Będzie to możliwe dzięki starannemu zaplanowaniu stałych odstępów, w jakich płynąć mają barki. „Muzyka na wodzie” została przez Haendla stworzona z przeznaczeniem do wykonywania jej w plenerze – podczas rejsów po Tamizie.

Zebrani wzdłuż nabrzeża widzowie uczestniczyć będą mogli w niezwykłym koncercie. Co ważne, dzięki obecności orkiestr dętych zostaje wyeliminowana konieczność kosztownego nagłośnienia. Muzyka w przestrzeni nabrzeża słyszalna będzie w sposób porównywalny z salami koncertowymi.

Na wysokości Bulwaru Włostowica barki zrównają się ze sobą, a z ich pokładów popłynie „Muzyka ogni sztucznych” G. H. Haendla. W tym momencie nastąpi kulminacja koncertu – z nabrzeża w niebo wypuszczone zostaną sztuczne ognie – w starannie zaplanowanym rytmie, zsynchronizowanym z muzyką.

„Muzyka na wodzie” będzie szczególnie atrakcyjna dla widzów na pokładzie zacumowanego specjalnie dla tego projektu przy Bulwarze Xawerego Dunikowskiego parostatku restauracyjnego – Restauracji na wodzie. Będzie to jednostka specjalnie przystosowana do celów gastronomicznych.
200 miejsc w „Restauracji na wodzie” ma być jednymi płatnymi miejscami - dla zaproszonych gości. Dla pozostałych widzów (miejsca wzdłuż nabrzeża) koncert „Muzyka na Wodzie” nie będzie biletowany.

(-)
Materiały Teatru
20 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia