Myśląca ręka

Książka o rzemiośle teatralnym.

Jak wygląda teatr od strony kulis? Co się w nich dzieje na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? W jaki sposób powstają kostiumy, rekwizyty i poszczególne elementy scenografii?

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, wydał właśnie książkę pt. „Myśląca ręka 2017-2020", w której można znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Jej pierwszoplanowymi bohaterami są rzemieślnicy teatralni i pracownicy obsługi sceny, którzy są często nazywani „duchami teatru". Chociaż dla publiczności są zupełnie niewidzialni, bez ich pracy i zaangażowania, nie mogłoby się odbyć żadne przedstawienie. Wśród nich są m.in. inspicjenci, krawcy, tapicerzy, stolarze, garderobiane, charakteryzatorki, akustycy i oświetleniowcy. Wielu z nich pracuje w teatrze 20, 30, a nawet 40 lat i nigdy wcześniej nie opowiadali o tajnikach swojej pracy.

Oprócz wywiadów i innych tekstów, które pokazują, jak działa teatr, w publikacji znajduje się również opracowanie ankiety na temat stanu rzemiosła teatralnego w Polsce, która została przeprowadzona w 18 teatrach dramatycznych. Wynika z niej m.in., że blisko połowa rzemieślników teatralnych jest w wieku emerytalnym i okołoemerytalnym, a młodzi ludzie nie są zainteresowani pracą w teatrze. Na 215 rzemieślników, którzy zostali opisani w ankiecie, zaledwie jedna osoba jest w wieku 18-25 lat. Jak będzie wyglądał teatr, kiedy mistrzowie rzemiosła odejdą na emerytury? Kto będzie szył kostiumy i tworzył poszczególne elementy scenografii? Warto sięgnąć po książkę i spróbować na te pytania odpowiedzieć.

Marta Pawlik
Materiał Teatru
23 grudnia 2020

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia