Na festiwalach i w telewizji

"III Furie" - reż: Marcin Liber - Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy

Legnicki spektakl Sylwii Chutnik, Magdy Fertacz i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Marcina Libera rusza w festiwalową trasę. Na żywo obejrzą go także widzowie TVP Kultura

"III Furie", finalista ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (nagrody dla reżysera i aktorki Joanny Gonschorek), to - momentami obrazoburcze - oskarżenie Polski budowanej na cmentarzach, która nie może przerwać chocholego tańca na grobach i sławienia poległych kosztem żywych. To rozpaczliwy i wściekły w formie, apel o Polskę normalną, w której matki rodzić będą synów, a nie żołnierzy kolejnych powstań, bitew i wojen, w której gojenie się ran będzie ważniejsze, niż ich rozdrapywanie.

Legnicki spektakl to także współczesna, feministyczna i punkowo alternatywna wersja "Dziadów" stylizowana na grecką tragedię z ostrą, wykonywaną na żywo, muzyką. Kapitalne i wstrząsające role legnickich aktorów, nagradzane na teatralnych festiwalach. "To najmocniejsza wypowiedź legnickiego teatru od czasu "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka" - oceniła Agnieszka Rataj w Didaskaliach, zaś Łukasz Drewniak przyznał "III Furiom" 5 gwiazdek Przekroju.

Spektakl rusza właśnie w drugą turę swoich festiwalowych podróży po Polsce. W minionym roku prezentowany był na festiwalach w Zielonej Górze, Jeleniej Górze, Krakowie, Bydgoszczy, Zabrzu i Gdyni. 22 i 23 lutego wystawiony zostanie na 18. Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. 13 marca pokazany zostanie na XIV Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach. Dzięki transmisji na żywo w TVP Kultura okazję obejrzenia tego właśnie przedstawienia będą mieli widzowie w całej Polsce.

Zanim jednak legnicki spektakl wyruszy na festiwale już w nadchodzący weekend dwukrotnie (18 i 19 lutego o 19) grany będzie na macierzystej Scenie im. Ludwika Gadzickiego. Bezpośrednio po sobotnim spektaklu w teatralnej Caffe Modjeska odbędzie się spotkanie z reżyserem Marcinem Liberem oraz z aktorami i muzykami występującymi w przedstawieniu. Rozmowę z publicznością przygotowało legnickie Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej.

W spektaklu, który będzie wystawiany w najbliższych tygodniach nastąpiła zmiana zespołu muzycznego, który na żywo towarzyszy akcji przedstawienia. W miejsce Mojej Adrenaliny zobaczymy i usłyszymy podobny gatunkowo, równie żywiołowy i głośny warszawski kwartet Radio Error.

Grzegorz Żurawiński
Materiały Teatru
17 lutego 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia