Na Festiwalu Prapremier

"Orgia" - reż: Wiktor Rubin

Spektakl Teatru Wybrzeże, "Orgia" w reżyserii Wiktora Rubina zaproszony został do udziału w tegorocznym Festiwalu Prapremier

Ten ogólnopolski festiwal teatralny organizowany jest od 2002 roku przez Teatr Polski w Bydgoszczy. Ma charakter konkursu prezentującego spektakle, których prapremiery odbyły się w sezonie teatralnym, poprzedzającym kolejną festiwalową edycję i prezentuje realizacje z całej Polski. Pomysłodawcą festiwalu jest były dyrektor Teatru Polskiego, obecny dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku - Adam Orzechowski. Tegoroczny Festiwal Prapremier oraz Międzynarodowy Aneks został zaplanowany w dniach 1-17 października.

"Orgia", autorstwa jednego najgłośniejszych artystów XX wieku Piera Paolo Pasoliniego, w Polsce wystawiona została po raz pierwszy. Prapremiera odbyła się 24 kwietnia tego roku na Czarnej Sali Teatru Wybrzeże. Spektakl wyreżyserował Wiktor Rubin, występują Dorota Androsz i Marek Tynda.

„Dopiero co umarłem. Moje ciało przedziwnie ubrane kołysze się na sznurze. Przed chwilą też zabrzmiały moje ostatnie słowa: Nareszcie ktoś zrobił dobry użytek ze śmierci." Cofnijmy się w czasie. Zamknięci w domu Kobieta i Mężczyzna zaczynają uprawiać sadomasochistyczną grę. Orgię. Jednakże cielesność, ból, poniżenie stają się sposobem dotarcia, do tego, co siedzi w człowieku najgłębiej. Są próbą przyjrzenia się sobie, własnej odmienności, seksualności. A także wzajemnym uczuciom, zmiennym relacjom pan-sługa, u których podstaw zawsze leży władza. Rozpoczyna się niebezpieczna, brutalno-poetycka gra. Rozpoczyna się orgia. „A teraz bawcie się dobrze."

Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak o spektaklu: ORGIA jest spektaklem o halce. O halce jako znaku narzuconego umasowienia. Dopóki halki milczą panuje porządek, nie-rewolucja, nie-przełom. Jeżeli halka postanawia się wyrazić, wyrazić się do końca, musi umrzeć. ORGIA jest spektaklem o pończochach - więzieniu ciała we wzorcach innych ciał. Wszystkich tak samo odlanych. Wszystkich tak samo nieruchomych. ORGIA jest spektaklem o majtkach, czyli symbolu „poddania i hipokryzji". ORGIA jest spektaklem o rzeźbieniu człowieka na milczenie i posłuszeństwo. Komu potrzebne są bierne pończochy, bezwolne halki i uległe majtki? P.P. Pasolini: „Nikomu komu można by przypisać twarz"

oprac. m.w.
Materiały Organizatorów
31 lipca 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...