Na inaugurację - Opowieści Hoffmanna

21. Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Opera Krakowska zaprasza na 21. edycję Letniego Festiwalu (9 czerwca – 2 lipca 2017) - czas spotkań z wspaniałą muzyką i znakomitymi artystami. Zainauguruje go premiera „" Jacquesa Offenbacha (9 czerwca). To opowieść o trzech nieszczęśliwych miłosnych tęsknotach poety, które uosabiają trzy niezwykłe kobiety. Najtrwalszym uczuciem, które nie przynosi rozczarowań okazuje się jednak miłość do Muzy - Sztuki.

Spektakl przygotowuje Michał Znaniecki, jeden z najgłośniejszych współczesnych reżyserów operowych, który jest również autorem kostiumów. Dla teatru przy ul. Lubicz 48 zrealizował on wiele cieszących się sukcesem przedstawień m.in. „Don Giovanniego", „Eugeniusza Oniegina" czy „Króla Rogera". Kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk, scenografię przygotowuje Luigi Scoglio, a choreografię Diana Theocharidis. W partii Hoffmanna usłyszymy Tomasza Kuka i Dominika Sutowicza, a Olimpii, Antoniny, Giulietty oraz Stelli - Katarzynę Oleś-Blacha i Marcelinę Beucher. Postaci Muzy i Niclausse kreować będą Monika Korybalska i Iryna Zhytynska, Lindorfa, Coppeliusa, Doktora Miracle, Dapertutta - Mariusz Godlewski i Grzegorz Szostak, a jako Andrès, Cochenille, Frantz, Piticchinaccio wystąpią Adam Sobierajski, Janusz Ratajczak i Krzysztof Kozarek. Orkiestrę, Chór i Balet Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk. Kolejne spektakle odbędą się 10, 11, 13 czerwca.

Przez ostatnie miesiące Opera Krakowska prezentowała cieszący się uznaniem publiczności i krytyków cykl koncertów „Pieśń – Teatr Słowa". Serię spotkań widzów z muzyką i poezją zwieńczy „Koncert finałowy" (16 czerwca) w którym zaśpiewają: pomysłodawczyni i kierownik artystyczny projektu - Katarzyna Oleś-Blacha oraz Monika Korybalska, Andrzej Lampert i Mariusz Godlewski. Śpiewakom towarzyszyć będą: Olga Tsymbaluk (fortepian), Jacek Kopiec (akordeon), Krzysztof Cyran (gitara) oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Usłyszymy m.in. „Pieśni biblijne" A. Dvořaka, „Pieśni księżniczki z baśni" K. Szymanowskiego, a także utwory S. Rachmaninowa, R. Straussa czy A. Wertyńskiego.

W czerwcu, teatr tradycyjnie opuści swój gmach, by „delektować się" muzyką i tańcem na najpiękniejszym polskim dziedzińcu zamkowym. W tegorocznym koncercie „Arie Oper Świata" (25 czerwca) wystąpią zaproszeni goście: Ewa Hornyáková i Daniel Čapkovič-, soliści Teatru Narodowego w Bratysławie. Jest to kolejna wymiana artystycznych doświadczeń i współpraca bratysławskiej i krakowskiej sceny operowej. W koncercie usłyszymy również solistów Opery Krakowskiej: Katarzynę Oleś-Blacha, Tomasza Kuka, Andrzeja Lamperta i Wołodymyra Pańkiwa. Towarzyszyć im będzie Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej pod kierownictwem Tomasza Tokarczyka. W bogatym repertuarze znajdą się utwory kompozytorów takich jak: Vincenzo Bellini, Piotr Czajkowski, Gaetano Donizetti, Antoni Dvořák, Stanisław Moniuszko, Giacomo Puccini, Bedřich Smetana, Karol Szymanowski, Giuseppe Verdi.

Już po raz ósmy Opera Krakowska zaprasza na galę baletową „Grand pas...!". 29 czerwca na Dziedzińcu Arkadowym Zamku na Wawelu wystąpią znakomici polscy i zagraniczni artyści. Zatańczą soliści baletu ze Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie (Romina Kolodziej i Damian Šimko), Teatru w Koszycach (Ami Fujikawa i Maksym Sklyar), Narodowego Teatru Opery i Baletu w Wilnie (Olesia Šaitanova i Kipras Chlebinskas), Polskiego Baletu Narodowego oraz Opery Krakowskiej. Ważnym punktem wieczoru będzie wykonanie przez Polski Balet Narodowy słynnego „Bolera" do muzyki Ravela w choreografii Krzysztofa Pastora, którego prezentacja w Warszawie odniosła ogromny sukces. Krakowska gala baletowa jest wielkim świętem baletu zarówno dla widzów, jak i samych artystów. To wyjątkowe spotkanie środowiska baletowego i jedyna w swoim rodzaju sposobność, by wymienić doświadczenia i wspólnie przeżywać piękno tańca. Dla jego miłośników Opera Krakowska przygotowała jeszcze jedną propozycję - spektakl baletowy „Dwie Historie - jeden Taniec" (18 i 19 czerwca) – odważne, niecodzienne i oryginalne przedstawienie, któremu rytm nadaje muzyka jazzowa. W spektaklu z muzyką zagraną na żywo przez Piotra Orzechowskiego (fortepian) i Krzysztofa Ścierańskiego (gitara basowa) zatańczy Zespół Baletu Opery Krakowskiej. Spektaklem tym (18 czerwca) Piwnica Pod Baranami zainauguruje w gmachu Opery swój 22 Letni Festiwal Jazzowy.

W przestrzeni wawelskiego dziedzińca zabrzmi także słynna habanera, seguidilla i toast torreadora - 27 czerwca zapraszamy na operę „Carmen" Georgesa Bizeta w reżyserii Laco Adamika. W tytułowej partii usłyszymy Monikę Ledzion-Porczyńską, jako Don José Pawła Skałubę, a w roli Micaëli Wiolettę Chodowicz.

Opera Krakowska po raz kolejny podejmuje współpracę z Akademią Muzyczną w Krakowie. Na scenie przy Lubicz już kilkukrotnie prezentowali się studenci tej uczelni. Tym razem „Straszny dwór" Stanisława Moniuszki (21 czerwca) będzie spektaklem dyplomowym młodego dyrygenta

– Joachima Kołpanowicza, który w tym sezonie na krakowskiej scenie poprowadził m.in. „Barona cygańskiego". Spektakl zostanie powtórzony 23 czerwca, w Parku przy Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini. Na zakończenie Festiwalu teatr zaprasza także na „Don Pasquale" Gaetano Donizettiego w reżyserii Jerzego Stuhra (30 czerwca i 2 lipca).

Tradycyjnie, jak co roku, Opera Krakowska bierze udział w Krakowskiej Nocy Teatrów, organizowanej przez Gminę Miejską Kraków. Jest to wydarzenie, które przyciąga tysiące miłośników kultury w okolice teatralnych scen. W ramach tej Nocy, 17 czerwca widzowie wysłuchają koncertu pt. „Księżyc zamyślony, gwiazdy dalekie", na którego repertuar złożą się pieśni rosyjskie, które były prezentowane również w ramach cyklu „Pieśń - Teatr Słowa" w Kopalni Soli Wieliczka.

(-)
Materiał Opery
27 maja 2017

Książka tygodnia

Trailer tygodnia