Na jesieni Roma rozwija skrzydła

nowy sezon teatralny - Teatr Muzyczny Roma w Warszawie

We wrześniu na dużą scenę Romy powróci musical "Les Miserables". Na jesień teatr przygotował jeszcze dwie premiery: "Aladyn Jr" oraz "Jesteś moją siostrą"

"Les Miserables" to spektakularna produkcja według powieści Wiktora Hugo "Nędznicy". Ten najpopularniejszy musical świata (wystawiany nieprzerwanie od ponad ćwierć wieku) zachwycił publiczność w Polsce, podobnie jak działo się to wcześniej na całym świecie (w sumie spektakl ten obejrzało już ponad 57 milionów widzów). Warszawska inscenizacja w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego nadała przedstawieniu nowy wymiar dzięki zastosowaniu techniki scenicznej na miarę XXI wieku. Przede wszystkim jednak "Les Miserables" to spektakl wywołujący wielkie emocje. Aktorzy grający w musicalu po każdym występie nagradzani są oklaskami na stojąco.

Nowoczesna technika sceniczna odgrywa też dużą rolę w przygotowywanej na listopad premierze spektaklu familijnego "Aladyn Jr". Jest to pierwsze przedstawienie Teatru Muzycznego Roma we współpracy z Disneyem. Będzie grane na dużej scenie na zmianę z "Les Miserables" (w planach są spektakle popołudniowe adresowane do szkół). Młodych bohaterów tej zabawnej i pouczającej opowieści wyłoniono w drodze długotrwałych castingów, a sensacją stanie się niewątpliwie przelot latającego dywanu nad głowami publiczności!

Tak jak wielkim przebojem z musicalu według "Nędzników" jest utwór "Wyśniłam sen" ("I Dreamed A Dream"), podobną popularnością cieszy się na świecie nagrodzona Oscarem piosenka z filmowego "Aladyna" zatytułowana "Cudowny świat" ("A Whole New World"). Oba przeboje usłyszymy na dużej scenie Roma. Warto także wspomnieć, że w zabawnej roli Dżina powraca na scenę przy ul. Nowogrodzkiej popularny aktor i wokalista Robert Rozmus.

Niespodzianka dla widzów szykowana jest także na Novej Scenie. Ta kameralna sala tworzy doskonały nastrój dla nowoczesnego teatru. Taki będzie spektakl "Jesteś moją siostrą". To "psychodeliczna opera" w całości oparta na piosenkach nowojorskiego zespołu Antony & The Johnsons (pierwszy raz w polskich przekładach). Bracia Piotr i Paweł Kamińscy - tytułowe "siostry" - to aktorzy, wokaliści i tancerze. Nowatorskie przedstawienie w reżyserii Dariusza Siastacza będzie nowatorską fuzją wszystkich tych dziedzin sztuki. Premierę spektaklu zaplanowano na październik.

Teatr Muzyczny Roma rozwija skrzydła. I choć tytuł kolejnej wielkiej produkcji utrzymywany jest w tajemnicy, teatr przygotował dla swoich wielbicieli wspaniale pamiątki z "Les Miserables". Album muzyczny z polską obsadą musicalu zdobył status Złotej Płyty, we wrześniu zaś ukazuje się elegancka edycja książkowa o kulisach powstawania spektaklu pt. "Les Miserables - Narodziny Sztuki".

(-)
Dziennik Gazeta Prawna
26 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...