Na jubileuszową inaugurację - „Księga dżungli"

27. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej

XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej odbędzie się w Bielsku-Białej w dniach 18-22 maja 2016. Jubileuszowa edycja odbywa się niemal dokładnie w 50 lat od pierwszych spotkań teatrów lalek zorganizowanych w Teatrze Lalek Banialuka w 1966 roku. Niewielki przegląd z czasem stał się jednym z najważniejszych festiwali lalkarskich i zwierciadłem przemian zachodzących w sztuce lalkarskiej.

W tym roku na festiwalu w Bielsku-Białej wystąpią 22 teatry z 14 krajów (Czech, Słowacji, Niemiec, Rosji, Litwy, Ukrainy, Holandii, Hiszpanii, Izraela, Japonii, Słowenii, Belgii, Włoch, Polski). Odbędzie się ponad 40 prezentacji widowisk, a ponadto wystawy, warsztaty teatralne, spotkania, projekcje filmowe.

Jubileuszowy charakter festiwalu podkreśla przede wszystkim bogaty program, a Jerzy Zitzman – twórca festiwalu i wieloletni dyrektor Banialuki – uhonorowany będzie poprzez projekcję jego filmów animowanych – głównie z lat 60., adresowanych do widzów dorosłych, nagradzanych na festiwalach filmowych. Są to: Don Juan, Młynek do kawy, Noworoczna noc, Wygnanie z raju, Doktor Faust, Maszyna Trurla, Romeo i Julia.

Na tegorocznym festiwalu wystąpią teatry już znane bielskiej publiczności, jak na przykład znakomity Drak z Hradec Kralove z głośnym, podbijającym europejskie sceny przedstawieniem „Ostatnia sztuczka Georgesa Mélièsa"; belgijska gwiazda teatru Nicole Mossoux w przedstawieniu „Szepty", które łączy teatr formy z teatrem tańca; oraz słynny włoski teatr cieni Gioco Vita z „Rycerzem nieistniejącym" zrealizowanym w oparciu o utwór Italo Calvino.

Warto zwrócić uwagę na japoński teatr Hitomi-za Otome Buraku z Kawasaki, który wystąpi z tradycyjnym przedstawieniem otome bunraku, a prezentacjom towarzyszyć będzie tradycyjna muzyka japońska grana na żywo i pokaz techniki animacji lalek. To rzadka okazja obejrzenia tego rodzaju teatru; jego przyjazd do Bielska-Białej jest możliwy dzięki znacznej pomocy finansowej strony japońskiej.

Wśród plenerowych przedstawień znajdzie się prezentacja niemieckiego teatru DUNDU – będzie to niezwykłe przedstawienie teatralne z udziałem pięciometrowych przejrzystych, świetlistych, bardzo efektownych i innowacyjnych lalek. Prezentację w całości finansują: Instytut Goethego (w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy) oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Ponadto wystąpi Adam Walny z przedstawieniem-instalacją „Noe" oraz holenderski lalkarz, klaun i artysta uliczny Toon Maas.

Polskę reprezentować będzie 5 teatrów. Poza Banialuką, która zainauguruje festiwal „Księgą dżungli" wystąpią teatry instytucjonalne – z Opola (z przedstawieniem dla dzieci „Smacznego, proszę Wilka"), Poznania (z wielokrotnie nagradzanym widowiskiem „A niech to Gęś kopnie!") i Kielc ze spektaklem dla dorosłych „Dziady po Białoszewskim", oraz grupy niezależne: Teatr Sztuk z Oleśnicy ze spektaklem „maria s." w wykonaniu Eweliny Ciszewskiej oraz Adam Walny z przedstawieniem plenerowym „Noe".

Jak zawsze festiwal wzbogacą liczne imprezy towarzyszące. Już 29 kwietnia w Galerii Bielskiej BWA odbędzie się wernisaż wystawy „POLA. Polska lalka artystyczna". Ponadto w Książnicy Beskidzkiej prezentowana będzie ekspozycja „Żywa książka" Julii Skuratovej; odbędą się warsztaty teatralne (prowadzone przez holenderskiego artystę Toona Maasa), projekcje filmowe i spotkania. Wśród nich – spotkanie współorganizowane przez Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA poświęcone pamięci profesora Henryka Jurkowskiego niedawno zmarłego wybitnego historyka, teoretyka i krytyka teatru).

Na zakończenie festiwalu – retransmisja z nowojorskiej Metropolitan Opera głośnego spektaklu w reżyserii Julie Taymor „Czarodziejski flet". To prawdziwy rarytas, przedstawienie familijne z barwnymi kostiumami, bajkowym librettem i wielkimi animowanymi lalkami.

W tym roku w czasie festiwalu widzowie mogą obejrzeć dwa przedstawienia w ramach akcji „Bilet za 400 groszy". Są to: dla dzieci „Mister Mølsk" Etienna Borgersa z Holandii oraz dla dorosłych „Herosi z plastiku" Ariela Dorona z Izraela. Sprzedaż biletów rozpocznie się 14 maja i będzie prowadzona tylko w kasach teatrów. (Na spektakle grane w ramach akcji „Bilet za 400 groszy" jedna osoba może kupić maksymalnie dwa bilety). Akcja „Bilet za 400 groszy" organizowana jest 21 maja w ramach obchodów Dnia Teatu Publicznego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie www.festiwal2016.banialuka.pl

(-)
Materiał organizatora
30 kwietnia 2016
Portrety
Lucyna Kozień

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...