Na nowojorskim festiwalu monodramów

"Moja droga B." - reż. Marek Koterski - Teatr Polonia w Warszawie

130 przedstawień z krajów reprezentujących wszystkie kontynenty, w tym z Polski, będzie można zobaczyć od czwartku na United Solo Festival w Nowym Jorku. Założycielem i dyrektorem artystycznym festiwalu monodramów jest polski artysta Omar Sangare.

Prezentacja spektakli w Theatre Row na Manhattanie trwać będzie przez 10 tygodni, do 23 listopada. Jest to według organizatorów największe tego typu wydarzenie artystyczne na świecie.

Piątą edycję zainauguruje laureatka nagrody Emmy, Addie Walsh w przedstawieniu "That's all I got" obejmującym, oprócz komediowego tekstu również popisy akrobatyczne. Zdobywczyni Oscara Estelle Parsons jest reżyserką kolejnego spektaklu "Rhapsody in Black" w wykonaniu Lelanda Gantta prezentowanego na festiwalu.

Podczas United Solo Festival zobaczyć będzie można także polskich, lub związanych z Polską artystów. Małgorzata Bogdańska wystąpi w przedstawieniu "Moja Droga B," (na zdjęciu) w reżyserii Marka Koterskiego, na podstawie tekstu Krystyny Jandy. Mieszkająca obecnie w Niemczech Joanna Stanecka napisała "My Farm" w której także zagra. Uczeń Henryka Tomaszewskiego Chistopher Vened, przedstawi "Human Identity".

Aktor i reżyser Omar Sangare powiedział, że celem imprezy jest pokazanie różnorodności form teatralnych i promowanie monodramu poprzez pryzmat wielokulturowości. "W ciągu pięciu lat, nasz festiwal rozrósł się pięciokrotnie, możemy więc prezentować coraz bogatszy program i widzimy, że widowni się takie zróżnicowanie podoba" - zapewnił.

Na deski Theatre Row trafią dramaty, komedie, tragedie, przedstawienia komików, mimów i tancerzy. Będą adaptacje klasyki teatru, w tym dzieł antycznych, teksty inspirowane Biblią, jak też utwory napisane specjalnie na nowojorską imprezę.

United Solo łączy występy doświadczonych, nagradzanych artystów z lansowaniem nieodkrytych jeszcze talentów. Oddzielna kategoria obejmuje twórców, których dokonania zwieńczone zostały sukcesem i uhonorowane w poprzednich edycjach United Solo.

W tej ostatniej grupie, ENCORE, mieści się 25 monodramów. Są pośród nich "Beneath My Fathers' Sky" Zary Phillips w reżyserii nominowanego do Oscara Erika Robertsa, "The Doctor Is Not In" Nancy Redman we współpracy ze znanym nowojorskim reżyserem Austinem Pendletonem oraz "Leading Men" Blake'a Waltona, laureata zeszłorocznego wyróżnienia dla najlepszej premiery w reżyserii weteranki Broadway'u Ann Morrison.

Jury festiwalu honoruje artystów m.in. nagrodami dla najlepszej produkcji, najlepszego aktora i aktorki, za najlepszą reżyserię i scenariusz oraz nagrodą publiczności. Najciekawsze scenariusze mogą być opublikowane w internetowej bibliotece teatralnej Indie Theater Now, a także dotrzeć do warszawskiego Teatru Syrena na United Solo Europe.

Poza konkursem, festiwal przyznaje tradycyjnie nagrodę specjalną, za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój sztuki monodramu. Wśród nominowanych w tym roku znaleźli się Billy Crystal, Kevin Spacey i Michael Urie. Laureatką zeszłorocznego wyróżnienia była Fiona Shaw, która nazwała United Solo "światową mekką solowych przedstawień".

Jak przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik festiwalu Marcin Lipiński w ciągu pięciu lat widzowie obejrzeli 500 monodramów z całego świata. W minionych latach pokazali je tacy aktorzy, jak Gordon Clapp czy Ewa Kasprzyk.

O United Solo pisał m.in. "New York Times", magazyn "New Yorker", "TimeOut New York", branżowy tygodnik "Backstage, czy portal "Broadway World". Zainteresowało się nim amerykańskie, krajowe radio publiczne NPR.

Według organizatorów festiwalowe spektakle cieszą się popularnością także wśród świata nowojorskiego teatru. Na widowni można było spotkać m. in. pisarza Johna Guare'a, takie aktorki i aktorów jak laureatka Oscara Olympia Dukakis, Cherry Jones, Sarah Paulson, Anthony Rapp, Allan Corduner, czy też tancerzy z grupy Piny Bausch.

Andrzej Dobrowolski
(PAP)
17 września 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia