Na początek - "Olimpiada"

3. Opera Rara w Krakowie

Wersje koncertowe czterech oper: "L\'Olimpiade" Pergolesiego, "Orlando furioso" Vivaldiego, "Alcina" Haendla oraz "L\'Oracolo in Messenia" Vivaldiego zostaną wykonane w roku 2011 w ramach cyklu Opera Rara

Dwie pierwsze będą mieć w Krakowie swoje polskie prawykonania, zaś "L\'Oracolo in Messenia" będzie pierwszą prezentacją światową.

Cieszący się ogromną popularnością cykl Opera Rara startuje w przyszłym roku wykonaniem "L\'Olimpiade" Pergolesiego, kompozytora, którego 300-lecie urodzin w roku 2010 świętuje cały świat. Dzieło słynnego Włocha zaprezentuje znana dobrze w Krakowie choćby z festiwali Misteria Paschalia Accademia Bizantina pod kierunkiem Ottavia Dantone. W partiach wokalnych wystąpią: Yetzabel Arias Fernandez, Mary-Ellen Nesi, Monica Piccinini, Roberta Mameli, Alessandra Visentin, Mirko Guadagnini czy Cyril Auvity. Koncert odbędzie się 20 stycznia, jak zwykle w Teatrze im. J. Słowackiego. "L\'Olimpiade" była prezentowana już przez Ottavia Dantone w Jesi, rodzinnym mieście kompozytora, w ramach hucznie obchodzonego Roku Pergolesiego.

"L\'Olimpiade" jest opowieścią o miłości rozgrywającą się w czasie igrzysk olimpijskich. To wzruszająca historia w trzech aktach rozgrywająca się w starożytnej Grecji, pełna pięknych arii z wartką akcją obfitującą w zaskakujące zwroty, których nie powstydziłyby się nawet współczesne filmy.

Drugie z zaplanowanych dzieł w cyklu, "Orlando furioso" Vivaldiego, zabrzmi w czerwcu w interpretacji Ensemble Matheus. Śpiewaków takich jak m.in. Marijana Mijanović, Jennifer Larmore, David DQ Lee, Kristina Hammastrom, Romina Basso poprowadzi Jean-Christophe Spinosi. Po wakacjach natomiast w październiku Marc Minkowski i Les Musiciens de Louvre-Grenoble oraz śpiewacy, wśród których znajdzie się krakowska młoda wokalistka Jolanta Kowalska, wykonają planowaną na początek grudnia tego roku, a odwołaną z powodu zimowego chaosu na lotniskach, "Alcinę" Haendla.

Finałem cyklu będzie grudniowa prezentacja koncertowa opery "L\'Oracolo in Messenia" Vivaldiego, dzieła odnalezionego w archiwach przez Fabia Biondiego, który ten utwór po raz pierwszy na świecie zaprezentuje wraz ze swoim słynnym zespołem Europa Galante, z udziałem m.in. Marii Grazii Schiavo.

Przyszłoroczny cykl Opera Rara, realizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, będzie kosztował 1,97 mln zł, z czego ponad 776 tys. zł pochodzi z dotacji unijnej. Bilety na pierwszy koncert można kupować przez internet (www.eventim.pl) oraz w punkcie sieci informacji miejskiej (ul. św. Jana 2).

(AMS)
Dziennik Polski
24 grudnia 2010

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...