Na podium Polacy, Rosjanin i Ukrainiec

1. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie

Nagrody i wyróżnienia I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. W Rzeszowie w Filharmonii Podkarpackiej podano wyniki I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki.

W kategorii pianiści pierwszą nagrodę 20 000 euro otrzymał Rosjanin Paweł Dombrovsky, drugą 10 000 euro i trzecią 5 000 euro Polacy Piotr Pawlak i Mateusz Krzyżowski. Wyróżnienia po 1 500 euro Ukrainiec Iwan Szemczuk, Polacy Tymoteusz Bies i Michał Dziewior.

W kategorii zespołów kameralnych nagrody zgarnęli polscy artyści. Pierwszą 20 000 euro duet Gidaszewska i Łaguniak, dwie drugie po 10 000 euro kwintet Cracow Golden i kwartet Atma. Także wyróżnienia, po 1 500 euro trio Apeiron i dwa duety Novi Piano i Kwaśnikowska i Chrzęszczyk.

Konkurs organizował Instytut Muzyki i Tańca w Warszawie z Filharmonią Podkarpacką w Rzeszowie. Sfinansowały Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Podkarpackiego i sponsorzy.

W Rzeszowie konkurowało kilkunastu pianistów i ponad dwadzieścia zespołów kameralnych utworami pięćdziesięciu polskich kompozytorów. Pianistów oceniali Jarosław Drzewiecki, Matti Asikainen, Philippe Giusiano, Andrzej Jasiński, Kevin Kenner, Wera Nosina i Koji Shimoda. Kameralistów Andrzej Tatarski, Gary Guthman, Józef Kolinek, Krzysztof Meyerirena, Irena Poniatowska i Lew Zakopets.

Ideą Moniuszkowskiego Konkursu jest utrwalenie u młodych artystów przekonania o szczególnym znaczeniu muzyki polskiej. Promocja tej części dorobku muzyki polskiej, zapomnianej i mniej obecnej w salach koncertowych i mediach. Spopularyzowanie dzieł na nowo odkrywanych i promowanie muzyków, którzy włączają do swoich repertuarów mniej znane utwory polskich kompozytorów.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
30 września 2019

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia