Na przekór krzywdom

"Lekcje miłości" - reż. Rafał Sabara - Teatr Jaracza w Łodzi

Już od ponad miesiąca reżyser Rafał Sabara wraz z aktorami próbują „Lekcje miłości" Iriny Waśkowskiej, dramatopisarki ze słynnej szkoły Kolady, laureatki, między innymi, Grand Prix „Konkursu konkursów" w ramach Festiwalu Złota Maska 2014 w Moskwie.

Na scenie zobaczymy: Barbarę Marszałek, Matyldę Paszczenko, Milenę Lisiecką, Marka Kałużyńskiego i Maję Pankiewicz (PWSFTviT). Autorką przekładu jest Agnieszka Lubomira Piotrowska. Prapremiera polska sztuki 7 i 8 marca na Scenie Kameralnej.

Miłość... Jeśli chodzi o definicję, każdy ma swoją. Pięknie jest, gdy miłość jest źródłem największego szczęścia, fundamentem dobra, sensem życia. Ale czasem kochać trzeba pomimo wszystko. Bo miłość bywa trudna – wyniszcza, odbiera godność, jest toksyczna i ekstremalna. A jakże wymagająca! Każe wybaczać, akceptować słabości, dzielnie znosić wszelkie upodlenia. Cóż, prawdziwie kochać trzeba "na dobre i na złe".

„Lekcje miłości" to przesycone miłością ludzkie historie, które mogłyby spotkać każdego z nas. Trudne, czasem toksyczne relacje rodzicielskie, ekstremalne emocje i bunt wobec kolei losu. Jednak wbrew konfliktom, na przekór krzywdom i rozczarowaniom trzeba szukać porozumienia. Łarisa i jej matka oraz Masza i jej rodzina pokażą nam, że miłość czerpie siłę z godności, rozmowy i dobrych intencji. W lekcjach miłości wszyscy mamy zaległości. Pocieszające, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Anna Królikowska
Materiał Teatru
18 lutego 2015
Portrety
Rafał Sabara

Książka tygodnia

Mewa. Egzemplarz reżyserski Krystiana Lupy
Akademia Sztuk Teatralnych
Krystian Lupa

Trailer tygodnia