Na przekór krzywdom

"Lekcje miłości" - reż. Rafał Sabara - Teatr Jaracza w Łodzi

Już od ponad miesiąca reżyser Rafał Sabara wraz z aktorami próbują „Lekcje miłości" Iriny Waśkowskiej, dramatopisarki ze słynnej szkoły Kolady, laureatki, między innymi, Grand Prix „Konkursu konkursów" w ramach Festiwalu Złota Maska 2014 w Moskwie.

Na scenie zobaczymy: Barbarę Marszałek, Matyldę Paszczenko, Milenę Lisiecką, Marka Kałużyńskiego i Maję Pankiewicz (PWSFTviT). Autorką przekładu jest Agnieszka Lubomira Piotrowska. Prapremiera polska sztuki 7 i 8 marca na Scenie Kameralnej.

Miłość... Jeśli chodzi o definicję, każdy ma swoją. Pięknie jest, gdy miłość jest źródłem największego szczęścia, fundamentem dobra, sensem życia. Ale czasem kochać trzeba pomimo wszystko. Bo miłość bywa trudna – wyniszcza, odbiera godność, jest toksyczna i ekstremalna. A jakże wymagająca! Każe wybaczać, akceptować słabości, dzielnie znosić wszelkie upodlenia. Cóż, prawdziwie kochać trzeba "na dobre i na złe".

„Lekcje miłości" to przesycone miłością ludzkie historie, które mogłyby spotkać każdego z nas. Trudne, czasem toksyczne relacje rodzicielskie, ekstremalne emocje i bunt wobec kolei losu. Jednak wbrew konfliktom, na przekór krzywdom i rozczarowaniom trzeba szukać porozumienia. Łarisa i jej matka oraz Masza i jej rodzina pokażą nam, że miłość czerpie siłę z godności, rozmowy i dobrych intencji. W lekcjach miłości wszyscy mamy zaległości. Pocieszające, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Anna Królikowska
Materiał Teatru
18 lutego 2015
Portrety
Rafał Sabara

Książka tygodnia

Teatr lalek w dawnej Polsce
Fundacja Akademii Teatralnej i Akademia Teatralna
Marek Waszkiel

Trailer tygodnia