Na scenie potyczki matki i córki

"Utwór o Matce i Ojczyźnie" - reż. Marcin Liber - Teatr Współczesny w Szczecinie

Na deski Teatru Współczesnego w Szczecinie powraca wiele razy nagradzany spektakl "Utwór o Matce i Ojczyźnie" w reżyserii Marcina Libera.


To multimedialna inscenizacja tekstu Bożeny Keff o toksycznej relacji matki i córki.

W spektaklu wykorzystana jest filmowa dokumentacja performance Mateusza Felsmanna "Portrety ojców". W główne role znakomicie wcielają się Beata Zygarlicka jako córka i Irena Jun jako matka.

"Kto z nas miałby odwagę napisać, że matka jest "stara i nudna", a co dopiero nazywać matkę hieną, nie mówiąc już o innych inwektywach.

Któż odważyłby się napisać o Polsce, że to "kraj ohydny", a Polacy "nie rozumieją własnej historii i tożsamości nie mają, współczuć nie umieją, empatii nie znają", że to "plemię sklajstrowane mitem", a "indywidualność tutaj zabroniona"? "Chyba desperatka. Albo dezerter w obłędzie" - taką odpowiedź znajdujemy w samym "Utworze o Matce i Ojczyźnie". Taką desperatka jest w pewnym sensie jego autorka Bożena Keff, zdecydowana wypowiedzieć niewyobrażalne - pisze Brygida Helbig-Mischewski w "Pograniczach".

Reżyser okazał się mistrzem wideoartu, mieszania stylistyk, autorskiej improwizacji. Sięgając po uniwersalną problematykę (relacja matka-córka) i "ograny" temat (trauma Holocaustu, antysemityzm) - stworzył widowisko nowoczesne, dynamiczne, w którym słowo, aktor i... multimedia działają z jednakową siłą.

Spektakl najwięcej zyskuje dzięki znakomitej Beacie Zygarlickiej i Irenie Jun, grającym matkę i córkę. Na scenie Malarni pojawiają się tylko one, towarzyszy im wirtualny chór. Są one dwie i nikogo więcej tu nie potrzeba-na naszych oczach toczy się walka dwóch wielkich osobowości i niesamowitej teatralnej wrażliwości.

Co, gdzie, za ile

"Utwóro...",19 i 21 września o godz. 19, a 20 września o godz. 18, Teatr Współczesny, Szczecin, bilety 18-32 zł.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
20 września 2014

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia