Na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego

"Karin Stanek" - reż. Alina Moś-Kerger - Teatr Korez w Katowicach

Po bardzo ciepłym przyjęciu przez publiczność w Łodzi i Gorzowie Wielkopolskim, twórcy monodramu muzycznego „Karin Stanek” zakończą swoje wakacyjne tournée pokazem w ramach Lata w Malarni w Teatrze Śląskim w Katowicach, w najbliższy piątek, 25 lipca, o godz. 19.

Prapremiera monodramu muzycznego „Karin Stanek" odbyła się 22 lutego 2013 roku w ramach projektu Młoda Scena Teatru Korez, przy wsparciu Instytucji Kultury Katowice Miasta Ogrodów i Urzędu Miejskiego w Bytomiu, pod honorowym patronatem prezydenta Bytomia, Damiana Bartyli. Autorką i reżyserką sztuki jest Alina Moś-Kerger, w tytułową rolę brawurowo wciela się Agnieszka Wajs, której towarzyszą grający na żywo muzycy: pianista Łukasz Forest Piechota i perkusista Łukasz Kurek, pod kierownictwem muzycznym kontrabasisty, Piotra Górki.

Spektakl opowiada o losach bytomianki od głośnej wygranej w konkursie „Czerwono-Czarni szukają młodych talentów", przez cienie i blaski wielkie kariery, emigrację do Niemiec, samotność i poszukiwanie swojego miejsca, aż po nagłą śmierć w lutym 2011 roku.

W lipcu monodram można było już obejrzeć na Festiwalu Teatrów Ogródkowych - Sceny Letniej w Teatrze im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim oraz w ramach XVI edycji Letniej Sceny Domu Literatury w Łodzi. Ten ostatni przegląd, odbywający się co środę przez całe wakacje, ma charakter konkursowy - spektakle oceniane są przez profesjonalne jury powołane przez organizatorów, które przyzna Grand Prix dla najlepszego spektaklu i nagrody indywidualne.

Natomiast w ostatni weekend lipca „Karin Stanek" wróci na Górny Śląsk i zaprezentuje się w ramach 3. edycji Lata w Malarni w Teatrze Śląskim w Katowicach, przeglądu spektakli teatrów niezależnych i małych form scenicznych teatrów dramatycznych. Bilety kosztują 20 zł, można je nabyć w kasie teatru i on-line.

 Powrót na Scenę w Malarni to dla mnie wielka radość – mówi Agnieszka Wajs, absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim. - Mam z tym miejscem naprawdę niezwykłe teatralne wspomnienia. Teraz, mam nadzieję, że będą je mieli także widzowie, którzy przyjdą zobaczyć mój monodram.

Warto dodać, że dzień później, w sobotę 26 lipca, w ramach Lata w Malarni zostanie pokazany inny monodram autorstwa i w reżyserii Aliny Moś-Kerger - „Rajcula warzy". To jednoaktówka po śląsku, której premiera odbyła się 11 lipca 2014 przy nadkomplecie na malarnianej widowni.

(-)
Materiał Teatru
23 lipca 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...