Na start znane i lubiane

"Drakula" - aut. Bram Stoker - reż. Jakub Szydłowski - Teatr Muzyczny w Łodzi

Autorska premiera wiosną. Teatr Muzyczny w Łodzi przygotowuje się do otwarcia sezonu. Już we wrześniu „Pretty Woman" i pierwszy powakacyjny Krakowski Salon Poezji w Łodzi. Jesienią – kolejne mocne tytuły w repertuarze sceny przy Północnej: „Les Misérables", „Złap mnie, jeśli potrafisz" i „Skrzypek na dachu", a wiosną autorski musical Jakuba Szydłowskiego, oparty na kanwie gotyckiej powieści Brama Stokera – „Drakula". Teatr Muzyczny w Łodzi przygotowuje się do nowego sezonu.

– Nadchodzący sezon to wzruszające opowieści, znakomici, uwielbiani przez publiczność wykonawcy i przede wszystkim świetna muzyka. Fotele na naszej widowni czekają zarówno na miłośników współczesnych musicali, jak i klasyki.

Na dobry początek nowego sezonu teatr proponuje „Pretty Woman" czyli opowieść o miłosnych perypetiach Vivian i Edwarda. Klasyka filmu w wersji teatralnej – zrealizowany z rozmachem musical z piosenkami Bryana Adamsa i Jima Vallance'a gościć będzie ponownie na deskach teatru od 23 września, by po jedenastu przedstawieniach wrócić w styczniu i lutym.

Na weekend inaugurujący sezon zaplanowane zostało również pierwsze powakacyjne spotkanie z Krakowskim Salonem Poezji w Łodzi, który powracać będzie cyklicznie. W wybraną niedzielę każdego miesiąca przedstawiciele różnych aktorskich generacji – ci uznani i ci, którzy dopiero rozpoczynają drogę do wielkiej kariery – czytać będą poezję wybitnych twórców, m.in. Anny Świrszczyńskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Nie zabraknie dobrze znanych publiczności utworów, ale też każde spotkanie będzie pretekstem do prezentacji mniej znanych dzieł, zasługujących na docenienie. Tradycyjnie Salonowi towarzyszyć będzie muzyka. Wyboru poezji dokonuje Bronisław Maj – pochodzący z Łodzi poeta, eseista, krytyk literacki, współtwórca Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej.

Październik to z kolei czas wielkiego pościgu, czyli „Złap mnie, jeśli potrafisz". Zbierający świetne recenzje i lubiany przez publiczność tytuł to świetna – osadzona w latach 60. i oparta na faktach – historia oraz muzyka Marca Shaimana. Z niełatwym zadaniem kreowania wielowymiarowej postaci pełnego uroku oszusta Franka Abagnale'a mierzą się naprzemiennie Karol Drozd, Marcin Franc oraz Maciej Marcin Tomaszewski. W roli nieustępliwego agenta Hanratty'ego zobaczymy Krzysztofa Cybińskiego i Jarosława Oberbeka.

Jesienią powróci też „Les Misérables" – musical Claude'a-Michela Schönberga i Alaina Boublila, będący adaptacją „Nędzników" Wiktora Hugo. Łódzka premiera tego tytułu odbyła się w 2017 roku a bilety na spektakle wyprzedawały się z wielkim wyprzedzeniem. Na przestrzeni lat popularność łódzkiej inscenizacji nie spada. Produkcję będzie można oglądać od 11 listopada a następnie w styczniu i czerwcu.

Na połowę grudnia czekają zapewne miłośnicy „Skrzypka na dachu". Tytuł wznowiony pod koniec minionego sezonu z okazji jubileuszu 40-lecia premiery polskiej, wystawiony zostanie trzykrotnie. Publiczność znów ze wzruszeniem śledzić będzie losy Tewjego Mleczarza i jego pięciu córek.

Najbliższy sezon to również propozycje dla młodszych widzów – „Madagaskar. Musicalowa przygoda" i „Tadek na tropach Minotaura" oraz widowiska: koncert przebojów muzyki filmowej i „Prosimy nie wyrywać foteli" (także w wydaniu sylwestrowym). Powrócą niedzielne spotkania z cyklu „W samo południe", które w tym sezonie zyskają także swoją familijną odsłonę.

Co w drugiej części sezonu? W kwietniu 2024 roku zaplanowano VIII edycję festiwalu OFF-Północna i VI Konkurs Piosenki im. Jonasza Kofty, a w maju wyczekiwaną premiera autorskiego musicalu Jakuba Szydłowskiego „Drakula". Oparta na słynnej powieści Brama Stokera historia młodego prawnika, Jonathana Harkera, zostanie ożywiona poprzez wspaniałe kompozycje Jakuba Lubowicza i libretto Jakuba Szydłowskiego. Premiera planowana jest na 18 maja 2024 roku, a już wkrótce ogłoszony zostanie casting, w którym wyłonieni zostaną odtwórcy głównych ról.

Joanna Karpińska
Teatr Muzyczny w Łodzi
23 sierpnia 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia