Na szlaku europejskich teatrów

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze

Teatr im. Cypriana Kamila Norwida Górze być może znajdzie się na liście dwunastu obiektów, które będą atrakcjami międzynarodowego Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych. Trasa Bałtycka to nowatorski projekt promocji państw poprzez zwiedzanie obiektów związanych ze sztuką teatralną.

Trasa będzie prowadziła po krajach bałtyckich, czyli Polsce, Litwie, Estonii i Łotwie. Na razie trwają prace nad przygotowaniem całego projektu. Wiadomo, że w naszym kraju aż dziewięć obiektów może trafić na listę Trasy Bałtyckiej. Póki co, trwają ustalenia, jakie zabytki znajdą się w tym gronie. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zbiera wszelkie informacje i materiały o budynkach z myślą o powstającej bazie danych i drukach promujących Trasę Bałtycką.

Brane są pod uwagę m.in. teatry: im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Stanisławowski w Warszawie oraz Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Chociaż otwarcie Trasy Bałtyckiej zaplanowane jest dopiero za rok, na wiosnę 2015 r., to już teraz trwają intensywne przygotowania do jej uruchomienia. Utworzona została witryna www.balticroute.instytut-teatralny.pl, mająca za zadanie promocję inicjatywy utworzenia trasy. Na szlaku mają się znaleźć obiekty, które powstały do roku 1918.

Celem przedsięwzięcia jest zaproponowanie alternatywnego sposobu zwiedzania Europy oraz zwiększenie zainteresowania historią teatrów. Europejski Szlak Teatrów Historycznych to międzynarodowy projekt realizowany w latach 2012-2017 przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej, w którym uczestniczy 16 instytucji kultury z 12 krajów Europy.

Manu
Jelonka
20 maja 2014

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...