Nad „Rzeką Legend"

Teatr Polski w Bydgoszczy celebruje lokalną historię

Teatr Polski w Bydgoszczy zaprasza mieszkańców do stworzenia współczesnych legend lokalnych. Już w dniu 3 lipca 2024 rozpoczną się pierwsze warsztaty w ramach interesującego projektu „Rzeka legend".

Pod koniec czerwca Teatr Polski w Bydgoszczy ogłosił nabór na warsztaty międzypokoleniowe w ramach projektu „Rzeka legend". Pierwszy cykl warsztatów odbędzie się w Muzeum Kanału Bydgoskiego. Nie jest to przypadkowe miejsce, ponieważ historia miasta, jego mieszkańców od lat związana jest z Kanałem, głęboko wpisanym w historię Bydgoszczy.

W ramach projektu organizatorzy warsztatów, artyści z Teatru Polskiego pragną przyjrzeć się dawnym oraz całkiem nowym historiom lokalnym. Wyjdą w miasto, by realizować działania warsztatowe i animacyjne w wybranych dzielnicach Bydgoszczy. Projekt ma na celu wzmacnianie lokalnej tożsamości i wniknięcie teatru w tkankę miasta, w codzienność jego mieszkańców.

A zatem po ciekawym teatralno-społecznym projekcie, jakim był spektakl „Nie ogarniam" w reżyserii Uli Kijak, a który powstał razem z mieszkankami i mieszkańcami Bydgoszczy, jest to kolejny wspólny krok, by w programie „Rzeka Legend" celebrować lokalną historię. W ramach zadania zostaną zrealizowane trzy cykle warsztatowe, pierwszy z nich odbędzie się właśnie w Muzeum Kanału Bydgoskiego. Spotkania w Muzeum Kanału Bydgoskiego odbędą się w dniach 3, 10 i 17 lipca w godzinach 15:30 – 17:30.

Zajęcia oparte będą o historie i legendy miejskie. Spotkania skupią się też na elementach takich jak interpretacja, budowa tekstu i storytelling, wspólna historia i kolektywne budowanie opowieści.

Podczas zajęć uczestnicy stworzą własne, współczesne legendy lokalne, które zostaną zaprezentowane przez aktorów Teatru Polskiego w Bydgoszczy podczas letnich spotkań teatralnych.

Nabory do kolejnych cykli zostaną ogłoszone już niedługo.

Warto dodać, że Bydgoszcz od lat dba o to, by związek miasta z rzeką Brdą, coraz bardziej wpisywał się w jego kulturalną i społeczną świadomość. Dzisiaj Teatr Polski po raz kolejny zarzuca w niej kotwicę, by ponownie, razem z bydgoszczanami celebrować lokalną historię.
I dlatego warto tu przypomnieć, że 9 lat temu Teatr Polski dostrzegł ukryty w mieście potencjał historyczno-kulturowy, z którego powstało kilka monodramów o najciekawszych miejscach Bydgoszczy i o ludziach, którzy je stworzyli. Ale zanim one powstały, Artur Pałyga przemierzył miasto pieszo oraz rowerem i wyłowił z niego kilka najciekawszych historii, w których wystąpili aktorzy Teatru Polskiego. A skoro pierwsze warsztaty odbywać się będą właśnie w magicznym miejscu, jakim jest Muzeum Kanału Bydgoskiego, to warto wiedzieć, że ówczesny aktor Teatru Polskiego, Roland Nowak, w monodramie „Wieczna Bydgoszcz", w reżyserii Pawła Łysaka, mówił m. in. o budowie kanału w wielowymiarowych kontekstach.

Tym razem, współtwórcami legend znad rzeki Brdy, i tych dawnych, i tych współczesnych, będą mieszkańcy Bydgoszczy.

Partnerem projektu jest BYLOT - Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna. Natomiast zadanie „Rzeka Legend" został dofinansowany z budżetu Państwa, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura - Interwencje. Edycja 2024".

Jagoda Jóźwiak , Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Kujawy
29 czerwca 2024
Wątki
Rzeka legend

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia