Nad tym pracujemy

"Ożenek" - reż. Paweł Aigner i "Powrót" - reż. Michał Zdunik - Teatr Miejski w Gliwicach

Za zamkniętymi (jeszcze) dla widowni drzwiami Teatru Miejskiego w Gliwicach toczą się intensywne przygotowania do dwóch marcowych premier – „Ożenku” i „Powrotu”.

Na Małej Scenie powstaje kameralny spektakl „Powrót" na podstawie dramatu dwóch autorów, Beniamina Bukowskiego i Michała Zdunika. Dla trójki dorosłego już rodzeństwa, Magdy, Izy, Mariusza, śmierć matki to mały koniec świata. Ich intymna apokalipsa. Wraz z jej śmiercią odchodzą także złudzenia o przeszłości. Przerwane zostają ostatnie nici łączące ich z Domem.

Jednak to nie będzie tylko zamknięcie rozdziału, ale i otwarcie nowego porządku. Wspólnie będą musieli skonfrontować się z pragnieniami i traumami, które bali się do tej pory werbalizować. Tak, jak nowotestamentowa apokalipsa – ich spotkanie także przyniesie oczyszczenie. Pytanie jednak, czy po nim jakiekolwiek dalsze życie jest jeszcze możliwe?

Spektakl "Powrót" powstaje we współpracy Teatru Miejskiego w Gliwicach z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii. Organizatorem Festiwalu Nowe Epifanie jest Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Internetowa premiera spektaklu w reżyserii Michała Zdunika planowana jest na 11 marca 2021 r.

__

„Ożenek" Mikołaja Gogola to sztuka, która od blisko dwustu lat przyciąga twórców i widzów swoim dowcipem. Satyra na obyczajowość XIX-wiecznej Rosji to wciąż, pomimo zmiany kostiumów i konwenansów społecznych, dziwnie znajoma opowieść o tym, kto, z kim i za ile?

W tej przezabawnej męsko – damskiej grze pozorów przyglądamy się marzeniom o partnerze idealnym oraz mieszczańskiej pogoni za blichtrem, pieniądzem, uznaniem. Cóż znaczy idealny? Czy głód partnerki idealnej zaspokoi kandydatka nie za gruba, nie za chuda, lecz obrotna? Czy będzie dobry mąż z tego, co to nie łysy i pijący z umiarem? Bo taki, co nie pije i za pannami się nie ogląda, to też nieco podejrzany typ? Strach myśleć, co ludzie powiedzą?!

Premierę spektaklu w reżyserii Pawła Aignera przygotowujemy na 20 marca 2021 r.

__

Z nadzieją czekamy na ponowne otwarcie Teatru, o czym będziemy Widzów informować, jak to mówią, w trybie natychmiastowym.

Daniel Arbaczewski
Materiał Teatru Miejskiego w Gliwicach
2 lutego 2021

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia