Nadchodzą lalki

7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich

13 szkół lalkarskich z kraju i zagranicy, m.in. Chin, Słowacji, Chorwacji, Izraela czy Niemiec, zaprezentuje swoje spektakle i etiudy podczas 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich w Białymstoku. Impreza odbędzie się 19-23 czerwca.

Festiwal "Lalka-Nie-Lalka" odbywa się w mieście co dwa lata. Jego ideą była i jest od początku prezentacja nowych form w teatrze lalkowym, które coraz częściej wykraczają poza tradycyjnie postrzegany teatr lalek.

Organizatorami festiwalu są Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku oraz Białostocki Teatr Lalek. Festiwal będzie towarzyszył Dniom Miasta Białegostoku, które będą odbywały się w tym czasie.

- W tym roku zaprezentowane zostaną dwa nurty teatralne. Oprócz festiwalowych występów szkół lalkarskich odbędą się pokazy profesjonalnych artystów - solistów - mówi prof. Wiesław Czołpiński, prorektor Akademii Teatralnej w Białymstoku.

Dodaje, że organizatorzy chcą w ten sposób wrócić do tradycji festiwali solistów lalkarskich, które w latach 70. XX w. odbywały się w Białymstoku.

Podczas festiwalu prezentowane będą różne formy teatralne: od tradycyjnej lalkowej po układy aktor i lalka czy aktor i przedmiot. Będą zarówno spektakle dla dzieci, jak i dorosłych, w tym spektakle autorskie na podstawie własnych scenariuszy.

W programie znalazły się też koncerty oraz przedstawienia taneczne. W sumie odbędzie się ponad 40 wydarzeń.

Studenci szkół kształcących lalkarzy z Polski, Słowacji, Bułgarii, Izraela, Niemiec, Chin, Czech, Wielkiej Brytanii i Chorwacji, a także profesjonalni artyści, prezentować się będą na deskach Białostockiego Teatru Lalek oraz w teatrze szkolnym Wydziału Sztuki Lalkarskiej białostockiej Akademii Teatralnej. Kilka przedstawień teatralnych odbędzie się w plenerze, aby mogło zobaczyć je jak najwięcej osób.

Jak zaznacza Czołpiński, zależy mu, aby festiwal był dostępny także dla mieszkańców.

Festiwal zainauguruje przedstawienie "Matylda" holenderskiego teatru lalek. Natomiast na zakończenie wystąpi Charkowski Państwowy Instytut Sztuki z Ukrainy ze spektaklem "Muminki w czterech aktach, pięć uderzeń bez przerwy". W programie jest też przedstawienie "Bacon" teatru Malabar Hotel, "Żywoty Świętych Osiedlowych" teatru Ad Spectatores czy występ czeskiego solisty Divadlo Lisena "Putin na nartach".

(-)
(PAP)
7 czerwca 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...